חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  

 

אהוד רביץ ז"ל - נלקח מאיתנו בטרם עת והותיר את כולנו עצובים 

3.2.1982 -22.12.2005

 

 דברים על הקבר

אהוד שלי,

בחרתי לפנות אליך היום כי אני מאמינה שאתה שומע אותי ואני גם מאמינה שאתה יודע דברים שמעולם לא אמרתי לך ואינני אומרת גם עכשו.חלקם,בוודאי,מעלים בך חיוך,על חלקם האחר תצטרך לסלוח לי. ואף-על-פי שאתה יודע,אני בוחרת לפנות אליך בקול ולדבר אליך,אני מאמינה שכשם שפניתי אליך בבית החולים בעודך בחיים,בלי לדעת אם אתה שומע אותי,באותה מידה אני יכולה לדבר אליך גם עכשו,אך עכשו משהו בתוכי מבטיח לי שאתה שומע ואף מקשיב ושכך תמשיך לעשות לעד.

למען האמת,עוד לפני חודשיים,כאשר אמרו לנו שזמנך עימנו קצר,חשבתי מה אומר בלוויה שלך,אך מאז עברנו כל-כך הרבה סבל ודברים כה רבים השתנו.

אני,לצערי,לא זכיתי להכיר אותך לפני המחלה וגם לאחר הניתוח,במהלך השנה בה היינו בקשר,לא הספקתי להכיר אותך טוב כמו רוב האנשים שעומדים פה היום. את רוב הסיפורים על מהלך חייך שמעתי ממך או ממשפחתך ובעצם הכרתי אותך כמו אדם זר,לכן אולי נראה הדבר יומרני שדווקא אני אעמוד פה ואדבר אליך.אבל הקשר הקצר שהיה בינינו היה כה מיוחד ומהיום שהגעתי אליך לאשפוז,כשעוד היית בהכרה,מאותו יום החל בינינו קשר חזק יותר.

כשהגעתי לעיתים תכופות לבית החולים ראיתי בסבלך מידי יום ולאחר שלב מסוים הוא היה כה כבד מנשוא עד שהתחלתי להתפלל לאלוהים שיניח לך.פניך המעונים,נשימותיך,כאבך שהיה כה בולט עד שניתן היה כמעט לגעת בו... רציתי רק שתוכל לנוח. ועכשו,באיחור נכבד, שמע אלוהים לתפילתי והניח לך והנה אתה לא סובל עוד,הסבל הוא שלנו עכשו.שלנו שלא נוכל עוד לדבר אליך, או אפילו לגעת בך,לנשק לך. אך בידיעה שעכשו לך טוב, גם לי,באופן מפליא,הוקל, ה"אהבה שלי" זכה לנוח וכפי שאמרתי לא אפסיק לדבר אליו.

לפני חודשיים הייתי אומרת שאני לא נפרדת ממך בסוף חייך,אלא בשיחת הטלפון האחרונה שלנו,לפני שהכרתך התערפלה. אבל עברנו כל-כך הרבה מאז ואני כבר חשבתי שלא אוכל לזכור אותך אלא כפי שנראית בבית החולים. רק עכשו,כאשר סבלך נפסק, רק עכשו כאשר אני מעלה את דמותך בראשי עולֶה בראשי-אתה,מחויך ושמח ולא אותה הדמות המיוסרת השוכבת במיטת בית החולים,המצויה במצב של מוות מתמשך.

לאחר שכבר לא היית בהכרה ניסיתי לחשוב מה יישאר לי ממך. הדבר הראשון והבולט שעלה בראשי היה האופטימיות המידבקת שלך-אפילו כשעוד היית בהכרה בבית החולים ונשאלת אם שלומך בסדר היית מהנהן. תמיד מצאת בכל דבר את המצחיק,הטוב והאופטימי שבו. זוהי המורשת שלך.

 

ואתה,אהבה שלי,אל תרחם עלינו שנותרנו בלעדיך,כי אנו זכינו, זכינו להכיר אותך ואין בינינו,למרות הסוף המר,איש שמתחרט על כך. עכשו נוח,אהבה שלי, נוח.

כאשר רק הגעתי אליך,חשבתי רק על הקשר שהיה בינינו, אך אחרי ששמעתי את כל הסיפורים עליך,אז הבנתי שאני הייתי רק בורג קטן בחייך העמוסים,המלאים בפעילות,באירועים ובמעשים. כאשר שכבת בבית החולים הבאתי לך את השיר הזה שסימל,לדעתי,את הקשר בינינו,שבעצם לא הספיק להיווצר,אבל עכשו אני מבינה שהוא מסמל את חייך בכלל:

 

 

 

ככה טוב/נתן אלתרמן

 

עננים נוהרים עם הרוח

ינהרו, לא ישובו לעד.

בשדה הרחב,הפתוח,

פרח בר לי נתת אחד.

 

ושני לי קטפת למטה,

בצדי המשעול הזהוב,

ושלישי- לא שלישי לא נתת,

יען כי...אבל אין זה חשוב.

 

ככה טוב,

ככה טוב,

השלישי הוא לבן או צהוב

או אדום,או רחוק או קרוב,

אבל אין זה חשוב...

ככה טוב.

 

עוד הרוח מכה בצמרת,

עוד כוכב לי פוקח אישון,

עוד אזכור איך סובבתי עיוורת

עִמדך במחול הראשון.

 

ואזכור איך עם ערב נועדנו

למחול השני, הלהוב.

ושלישי- לא, שלישי לא רקדנו,

יען כי...אבל אין זה חשוב.

       ככה טוב,

       ככה טוב,

       השלישי הוא עצוב או עליז עד בלי סוף,

       ואולי הוא היה פה קרוב,

       אבל אין זה חשוב...

        ככה טוב.

 

יום יבוא ואתה, שעייפת,

את ראשך עוד תרכין אל ראשי.

אז אמר: שני פרחים לי קטפת,

שמע כעת מה היה לשלישי.

 

הראשון כבר נבל, הן ידעת,

השני- איבדנוהו בחול.

רק הפרח אשר לא נתת

עד עולם, עד עולם לא יִבֹל.

        ככה טוב,

        ככה טוב,

        הוא לעד ריחני ורטוב.

        ככה טוב,

        ככה טוב,

        נעורים נמשכים עד אין סוף.

 

לפעמים מאלפי מתנות

נשארים עד עולם- זאת ידענו-

רק ריקוד ששכחנו לרקוד

ורק פרח שלא נתנו.

 

זה עצוב שזה ככה לרוב-

אבל אף-על-פי-כן

ככה טוב.

 

חשבתי שיבוא יום בו אשפוך ואגלה את כל נסתרות ליבי לפניך ועשיתי זאת גם מספר פעמים בבית החולים,אך מעולם לא חשבתי שאלה יהיו הנסיבות.

 

אוהבת בכל הלב,עכשו ולתמיד,תמיד שלך,לנצח,

עטרת       

 

 

 מה לומר לאימא של אהוד

מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים