חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  

 

 יש תקווה: חולים מתגברים על הסרטן באמצעות חכמת הגוף

בשבוע שעבר נערך בתל-אביב מפגש של כ-40 אנשים אשר הבריאו ממחלת הסרטן, והתכנסו כדי לחלוק חוויות ולספר על הדרכים שמצאו להתמודדות עם המחלה. יוסי ספוז'ניק היה, ראה, כתב וצילם.

 קישור למאמר בסקופ

בשנים האחרונות אני עוקב אחר ארועים שעוסקים בתמיכה נפשית בחולי סרטן. בשבוע שעבר נסעתי לתל אביב לסקר מפגש מבריאים מסרטן ביוזמתו של אבנר שילה. אבנר, מבריא מסרטן, הוא חוקר הבראה, מטפל ומורה לדמיון מודרך. אבנר שם לו למטרה בחיים ללמד חולי סרטן לחיות עם הסרטן.

מפגשי מבריאים מסרטן מתקיימים מזה שבע שנים (כ-25 מפגשים עד כה), לצורכי לימוד, חיזוק וריפוי הדדיים. במפגשים משתתפים רופאים ומטפלים, מבריאי סרטן ותיקים וחדשים, חולים ובני משפחה. המפגשים פותחים חלון לעולם שלם של שיטות ריפוי ודרכי הבראה, גישות וזוויות מבט שונות על מחלה והבראה, על הכוחות המופלאים של ‘חכמת הגוף’ החבויים בכל אחד ואחת מאיתנו, ועל המקרים שבהם הכוחות והחכמה האלו מתגלים בעצמה רבה במציאות.

למפגש בשבוע שעבר בבית דניאל הגיעו כארבעים מבריאים. כולם יושבים במעגל מתחילים במדיטציה של כמה דקות.

במפגש משתתף באופן קבוע גם אוהד קבוע של אבנר, פרופ’ גרשום זיצ’ק, רופא וחוקר סרטן. זיצ’ק קורא לאבנר ‘יוגי של סרטן’. בפתיחת המפגש  מספר פרופ’ זיצ’ק על המסקנות שלו מחקר הסרטן. בעקבות ההרצאה התפתח דיון קצר. יש כמה דברים שהחולים שואלים: מהיכן באה המחלה? למה דווקא אני? מה המשמעות של המחלה? ומה לעשות?

"המחלה באה מבחוץ", אומר פרופ’ זיצ’ק, "אנחנו לא גורמים למחלה. הקרינה הקוסמית יכולה לגרום לסרטן. עכברים במעבדה הוקרנו בקרינה דומה וכל העכברים לקו בסרטן. כלומר, כולנו חשופים לקרינה. השאלה הנשאלת היא מדוע אחד קיבל סרטן והאחר לא".

"הסרטן לא מתפרץ בגוף כל זמן שיש איזון בין הגוף (המערכת החיסונית) לבין הסרטן. הגוף מתגבר על הסרטן באופן טבעי בעזרת חכמת הגוף, אך כאשר הגוף נחלש בעקבות משבר נפשי כמו אבדן בן זוג, למשל, הגוף עלול להתקשות להתגבר. כדי להתגבר על הסרטן יש לחזק את הגוף, להתגבר על חוסר האיזון. אין מדובר על ריפוי אלא על רמיסיה ארוכה: צריך ללמוד להרדים את הסרטן".

"3500 נשים אמריקאיות שחלו בסרטן שד, גידול + בלוטות, קיבלו את אותו טיפול כריתה והוצאת בלוטות – באותה עת לא היה טיפול כימותרפיה. הסתבר ש-24% מהנשים חיו יותר מעשרים שנה. כך שאישה שחלתה בגיל 50 והמשיכה לחיות עד גיל 70 - הרי היא חייה חיים מלאים. מה היה הסוד של הנשים הללו? קראתי להן יוגי של סרטן". 

"לא ניתן לתת מרשם לריפוי, אך ניתן לומר שמדיטציה מסוגים שונים, מדיטציה טרנסצנדנטלית, יוגה וגם היפנוזה מאפשרות לחולי סרטן לשלוט בגוף. אצל מהפנט, האדם נכנס למצב מודעות שונה והוא נשמע לפקודות של המטפל. המהופנט מקבל פקודות ריפוי שאדם רגיל לא מסוגל להגיע אליהן בעצמו. לכן רצוי להשתמש בכלים כמו דמיון מודרך, שהוא היפנוזה עצמית. טוב ללמוד את זה ולעשות את זה לבד. כשעושים מדיטציה, מנטרלים את השכל".

"מתברר שהטיפול במחלת הסרטן יכול להתקיים במקביל למחלקה האונקולוגית, גם מחוץ לכותלי בית החולים. יותר ויותר מומחים מאמינים כעת בכוחם של המשאבים הטבעיים של הגוף בתהליך הריפוי. הכוונה היא לא להחליף את הטיפול הקונבנציונלי, אלא לתת לגוף את הכוחות הנפשיים על-מנת להתמודד עם המחלה".

איך אני יודע שאני מצליח?

"אם החולה מרגיש טוב ובריא - אז הצלחתי. אצל אדם עם סרטן מפושט, הטיפול במדיטציה יותר יעיל מכימותרפיה. הכימותרפיה היא הליך לא סימפטי, ובמשך הזמן הוא גם לא עובד. בעזרת מדיטציה, בתנאי שעושים את זה נכון, ניתן להמשיך וללא הגבלת זמן". 

למי כדאי לפנות לטיפול?

"צריך לחפש. כמו שדבורה מחפשת את הפרח שמתאים לה, כך החולה עובר ממטפל למטפל עד שמוצאים מישהו שמתחברים אליו". פרטים נוספים ניתן לקבל באתר של פרופ’ זיצ’ק.

בחלק השני של המפגש סיפר אבנר שקל על הדרך שלו להתמודד עם המחלה, שהיא להתיידד עם הסרטן וללמוד לחיות איתו במקום להילחם בו בצורה אגרסיבית.

בסיום סיפר אבנר על הדרך שבה הוא התמודד עם המחלה שפקדה אותו כשהיה בתקופת שירותו הצבאי. "זו פעם ראשונה", אמר אבנר, "שאני מספר את סיפורי בפורום כזה", והמשיך: "בזמן שירותי בשנת 1999 מצאו אצלי משהו בלתי מוגדר שהתברר כסרטן, שהתחיל בעצמות ובבלוטות הליפה. כשהרופא סיפר לי את זה הייתי בשוק ובפחד. מעולם לא הייתי חולה לפני כן. ההלם אצל המשפחה היה גדול יותר משלי. מרגע שנתגלתה המחלה, התחלתי לחקור אותה".

"בלילה שבו חזרתי מהרופא בכיתי. בכי טוב כזה, כל הלילה. בבוקר הבנתי שזה בוקר טוב ושיהיה טוב. היה לי ידע פנימי שהסוף יהיה טוב. הסתכלתי על המחלה הזאת כמתנה. מי ששומע את זה לא כל כך מבין בהתחלה מה עושים עם המתנה הזאת, ואז התחילו הטיפולים, כימו וגם טיפול משלים. הלכתי לאבנר שילה וגם לרופא סיני, פנג, שעזר לי לאזן את הצ’י, אנרגית הגוף".

"בתקופה ההיא לא הייתי מחובר לעידן החדש ואני לא יודע אם זה מה שהעלה לי את רמת המערכת החיסונית. הלכתי גם למרפא בעזרת חוצונים. הלכתי לדברים האלה כי זה עשה לי טוב. בחודשים האלה המחלה גרמה לי לשנות דפוסי התנהגות וללמוד להיות עם עצמי. הרגשתי שאני מרגיש את הגוף שלי. אהבתי להיות לבד בחדר ולשמוע מוזיקה להנאתי – לא ידעתי אם בקיץ הבא אהיה בחיים וכל בוקר שקמתי היה עבורי מתנה. השמש הזורחת הפכה עבורי אוצר. נהניתי מכל נשימה שלי ומכל דבר שעשיתי".

"אחרי המחלה הצטרפתי לקבוצת מדיטציה עם המורה סאי מא בארה"ב, והעברתי כמה שנים בהודו". כיום, 7 שנים אחרי, אבנר נשוי לשגיא וחובק בן ושמו נתנאל. אבנר מתגורר בגליל המערבי ועובד כגנן בגן ילדים.
 
כמו כל מפגש כזה, מסיים אותו אבנר שילה במעגל אנרגיה שמעביר כל משתתף במעגל לרעהו.

אני מקווה שיותר ויותר חולי סרטן יחפשו לעצמם דרכים להבראה נפשית ורוחנית בנוסף למה שמציעה הרפואה הקונוונציונלית.

 

    

למי שזקוק לפרופ' זייצ'ק להלן הפרטים איך להשיג אותו

--
Gershom Zajicek M.D.
Professor of Experimental Medicine and Cancer Research.
The Faculty of Medicine. The HebrewUniversity of Jerusalem.
P.O.B 12272. Jerusalem 91120. Israel.

Temporary address:
Burgplatz 1
71522 Backnang, Germany.
Tel +49-7191 84-043
Fax +49-7191 950-221

E-mail:
gzajicek@what-is-cancer.com
Internet: http://www.what-is-cancer.com

While in Jerusalem:
Cell: 054-7236340

ניתן להתקשר אלי לגרמניה ישירות מישראל באמצעות מספר ישראלי:
חייגו 03-9784985+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים