חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  

 

 

 לייב מורגנטוי   1905-1979 

כתב - יוסי ספוזניק

 אבא הרבה לתאר את הנוף האנושי של העיירה בה גדל ברוסיה: הדלות, הפשטות, והחלומות. כך נולד השיר "עץ הכוכבים" שהפך בשנות השבעים ללהיט בזכות העיבוד של יורם טהרלב והקול של חווה אלברשטיין.

 

 מתישהו בשנות השבעים שמעתי לראשונה את השיר ברדיו, והוא נשמע לי מוכר. ניגשתי לספר של אבא, וגיליתי כי צדקתי, השיר של חווה אלברשטיין הוא תרגום מילה במילה לשיר שאבי כתב. לא מדובר בגניבה ספרותית חלילה. ואספר את הסיפור.

אבא שלי הוא המשורר ועיתונאי היידיש  לייב מורגנטוי. הוא נולד בשנת 1905 בעירה פינסק באזור מינסק שבבילורוס כיום, והיה בן למשפחה ענייה. אבא שלו, סבי, היה סנדלר ומכאן שם משפחתנו ספוז’ניק (ספוז’ניק = סנדלר – מתקן מגפיים). את השם הספרותי לייב מורגנטוי בחר לעצמו אבי לפני המלחמה על שמו של שר האוצר של ארה"ב באותם ימים, הצליל, כמו התרגום המילולי- טל שחר, מצאו חן בעיניו.

אבא למד בחדר ובגיל צעיר התחיל לכתוב על אזור הולדתו, פולסייה, אזור של יערות וביצות. הנוף של פולסייה הקסים אותו והוא כתב פואמות רבות שמתארות את יפי הנוף. אבא הרבה לתאר גם את הנוף האנושי של העיירה, את הדלות והפשטות ואת החלומות של איש העיירה העני. כך נולד השיר "עץ הכוכבים" שמתאר את אותו יהודי עני, עגלון שדוהר עם עגלתו הריקה כקיבתו.

יורם טהר לב מצא את השיר בתקליט של המלחין היהודי מארגנטינה נח נחבוש. השיר מצא חן בעיניו והוא תירגם אותו עבור חווה אלברשטיין. את הלחן העניקה לשיר נורית הירש. כנראה שטהר לב לא שמע על אבי וכך יצא שהשיר היה על שמו. לאחר שנים אבא הפנה את תשומת ליבה של חווה והשיר רשום כיום על שמו, לייב מורגנטוי.

לא רק "עץ הכוכבים" היה פרי עטו של אבי. אבא כתב מספר ספרים, בעיקר ספרי שירה. שירי אהבה לעם, לנוף ולאהובתו, אימי.

הספר הראשון יצא לאור בפינסק בשנת 1937. בתקופת מלחמת העולם השנייה נדדו הורי למזרח רוסיה והתיישבו בטשקנט למספר שנים. כל משפחתם נספתה בשואה והורי ניצלו בנס, בזכות אגודת הסופרים הרוסית. עם תום המלחמה הם חזרו לפולין. המלחמה השאירה על אבא רושם עז ועצבות רבה והוא הקדיש שירים רבים לחורבן בספרו "רואינען אין זון" – "חורבות בשמש". אחרי המלחמה התיישבו הורי בלודז’ שבפולין. שם עבד אבי בעיתון "פולקס שטימע" – "קול העם" שיצא לאור בוורשה עד שעלינו ארצה בשנת 1957. בין השנים 1947 ועד 1957 הוא סיקר את חיי התרבות, התיאטרון והקהילה של יהודי לודג’.

על סופרי יידיש ממזרח פולין ששרדו את המלחמת העולם השניה ובהם אבא במחקר זה של פרפ' דב לוין.

מפת האתר

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים