חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  

 

 

 

על צילום וציור

מאז ילדותי אני עוסק באומנות ובמיוחד בציור. צירתי בבית הספר העממי.

בתיכון למדתי ציור אצל הצייר –  אהרון גלעדי

אחרי הצבא למדתי ציור ותחריט נחושת שנתיים בתל חי – אצל אברהם אילת

אחרי כן למדתי 3 שנים ציור – בבית הספר הגבוה לציור בתל אביב. אצל אריה מרגושילסקי.

באותה תקופה קבלתי מלגה מקרן ישראל אמריקה לציירים צעירים.

עסקתי ביצירה תוך כדי חברותי בקבוץ סאסא (20 שנה) ויצרתי מספר עבודות סביבתיות בקבוץ.

אצל חברי קבוץ סאסא רבים תלויים ציורים שלי מאותה תקופה.

בשנות השבעים התחלתי גם לצלם ואני צמוד למצלמה עד עצם היום הזה.

בשנות השבעים שמונים תיעדתי במצלמה ומסרטת סופר שמונה את החיים בקבוץ. עבודות שלי נמצאות בארכיון הקבוץ.

באתר ניתן לצפות בציורים וצילום וכן להזמין הגדלות עד גודל 100/70

כניסה לאבומי תמונות      עיצוב אתרי אינטרנט

 

הכתב הרגיש ביותר של סקופ

לרגל יום הולדת שנתיים לסקופ החליטו חברי המערכת להציג את סיפוריהם האישיים של מיטב כתבי האתר ולבדוק מה מניע אותם להמשיך ולכתוב. הפעם ב"סיפורים שמאחורי השמות" אנו חושפים בפניכם את יוסי ספוזניק

 

''כתבות צריכות קודם כל להועיל לאנשים שקוראים אותן, לכן אני לא רץ אחרי סקופים והשיקול הראשוני שלי בכתיבה הוא לכתוב על דברים שיכולים לעזור לאנשים''. מילים אלה אינן מפתיעות כשהן יוצאות מפיו של יוסי ספוזניק, אחד מהכתבים הותיקים והמתמידים של אתר 'סקופ'. ספוזניק הקדיש כתבות רבות למחלת הסרטן ולהתמודדות עימה ואף מרכז באתרו הפרטי "הבית של שוש ויוסי" פריטים שונים הקשורים לנושא: החל מסיפורים אישיים על אנשים שניצחו את מחלת הסרטן ועד מאמרים העוסקים בפסיכואנקולוגיה (ההתמודדות הרגשית עם מחלת הסרטן).

התפוזים של תל מונד וקשיי השפה

ספוזניק, תושב נהריה, נולד במוסקבה לפני 62 שנים, אך כבר בגיל שנה עברה משפחתו לפולין שם התגוררה עד העלייה הגדולה של יהודי פולין לארץ ב-1957. כשהגיעו לארץ נשלחו למעברה בתל מונד ששכנה בצמוד לפרדס תפוזים שהיה עבור הילד יוסי לפלא גדול: "בפולין אי אפשר היה להשיג הרבה תפוזים, כך שכשההורים קנו תפוז כל אחד מאיתנו קיבל פלח ומהקליפה היינו עושים ריבה, והנה הגענו לתל-מונד והכמות של התפוזים שנמצאים בהישג יד הייתה פשוט בלתי נתפסת".

יוסי מספר על קליטה לא רכה בבית הספר בארץ ועל קשיי שפה שנוצרו היות והעולים החדשים לא נשלחו לאולפן ללמוד עברית על מנת להתאקלם ביתר קלות במדינה החדשה. במקום, הוא והילדים העולים האחרים בגילו נזרקו למים כשנשלחו מיד לבית ספר ישראלי, מבלי לדעת עברית. "היה לי מאוד קשה, ידעתי רק פולנית ויידיש והייתי בכיתה של צברים שדיי הקשו עליי להתאקלם". קשיי השפה יצרו בעיה גם עבור אביו של יוסי, לייב מורגנטוי, שהיה סופר מאוד מוערך בפולין. זאת מכיוון שאביו ידע פולנית ויידיש ולכן לא זכה להמשיך את קריירת הכתיבה עקב איסורו של בן גוריון על פעילות ענפה בשפה שאינה עברית. אחרי עשרה חודשים בתל מונד, עברה המשפחה להתגורר בחולון, שם הצטרף יוסי לתנועת ה"שומר הצעיר" וכחלק מהמסלול הטבעי התגייס לנח"ל ואף הקים גרעין בקיבוץ סאסא אשר במרום הגליל.

לולן בפועל, אמן בלב

"הבחירה לחיות בקיבוץ נבעה מאידיאולוגיה נטו, מבחינתי זה היה להגשים חלום: גם לגור בקיבוץ וגם ליהנות מהנוף המדהים של לבנון שנשקף מהחלון, מקומות שמוכרים לכולם מנסיבות שאינן כל כך משמחות: "בינת ג'ביל" והאזור מסביב לו, אותה עיירה שעמדה במוקד הלחימה עם החיזבאללה במלחמת לבנון השנייה".

בקיבוץ היה ספוזניק לולן בהתחלה אך המשיכה שלו מאז ומתמיד לאמנות השפיעה על מהלך העניינים. "אחרי הצבא למדתי שלוש שנים ציור בבית הספר הגבוה לציור בתל אביב ובכלל מאז שאני ילד אני זוכר את עצמי עוסק באמנות ובמיוחד מצייר. כך קרה שציירתי הרבה ויצרתי כמה עבודות סביבתיות בקיבוץ אבל לא פרצתי עם זה, התעסקתי הרבה בתרבות והייתי אמן מקומי". בנוסף לכל זאת, כבר כמעט 40 שנה שספוזניק מצלם ומתעד את המתרחש סביבו "כבר בתחילת שנות ה-70 הייתי מסתובב עם מצלמה ומסרטת סופר 8 ומתעד את החיים בקיבוץ ועד היום אני לא נפרד לרגע מהמצלמה". כיום יוסי מצלם צילום אומנותי ועוסק בין השאר בעיצוב אתרי אינטרנט עבור אנשי מקצוע וגופים שונים.

המעבר לעיר: "גם שם אפשר לשרוד"

בגיל 42 עם שלושה ילדים קטנים, החליט ספוזניק לעזוב את הקיבוץ. "המעבר היה מאוד קשה כי הקיבוץ נותן ביטחון סוציאלי מופרז, אבל כל הזמן אמרתי לעצמי שאם ההורים שלי שרדו את המלחמה עם מעט מאוד בגדים וכשאכלו בבתי תמחוי, אז גם אני יכול להסתדר עם דבר שהוא הרבה יותר פשוט מכך". מהר מאוד הבין יוסי כי גם בעיר אפשר 'לשרוד': "הילדים פרחו ולכל אחד מהם הייתה את האפשרות להוכיח את עצמם בזכות עצמם ולא בזכות העובדה שמכירים את המשפחה שלהם כפי שקורה לעיתים בקיבוצים". כחמש שנים לפני שעזב את הקיבוץ פתח את מעבדת השיניים 'ניב' בנהריה ועד היום מקצועו העיקרי הוא טכנאות שיניים.

העיסוק בסרטן ובהתמודדות הרגשית עם המחלה

"לפני כעשרים שנה חלו בסרטן שני חברים טובים שלי מקיבוץ סאסא, עצם המילה סרטן הבהילה אותי עד שלא הייתי מסוגל לגשת אליהם ולהתקרב. לצערי לבסוף אפילו לא נפרדתי מהם כפי שהייתי רוצה באמת כי לא היו לי הכוחות הנפשיים לכך. כיום אני שמח שיש לי את היכולת להתקרב, לעזור ולחבק חולי סרטן". ואכן, ספוזניק התנדב ב-ח.ס.ן (חולי סרטן נלחמים) ואף באופן פרטי ניסה לעזור באמצעות פורומים של חולי סרטן באינטרנט לאנשים המתמודדים עם המחלה.

"בפורום של אחת מתשע לדוגמא העלו חולות סרטן שד שאלות עבור הרופאים שהיו כביכול שאלות רפואיות אך בעצם נגעו לחרדה מהמחלה ולחוסר היכולת לעכל זאת, מכיוון שאנשים מאמינים במשוואה של סרטן = מוות. זה מאוד נגע לי אז התחלתי באופן פרטי לענות לשאלות של החולות, להסביר כי יש הרבה אנשים שיצאו מהסרטן ואת הסיפורים של חולים רבים שהתגברו על המחלה אני מציג באתר שלי והצגתי גם באתר סקופ". לאתר סקופ דרך אגב, הגיע ספוזניק לאחר שקיבל מייל מהעורך הקודם, יוסי סעידוב, שיצר עימו קשר לאחר שנחשף לאתר הפרטי שלו ושאל האם יעניין אותו לכתוב בנושאי רפואה אלטרנטיבית. יוסי נענה בחיוב ועד מהרה החל לכתוב בנושאים שונים ומגוונים, מבריאות ועד אירועי תרבות שונים המתרחשים בעולם.

אחת הכתבות הכי נוגעות ללב שכתב יוסי בנושא עוסקת ברצון לעודד את אימו של אהוד, בחור בן 23 שהתגלה גידול סרטני בראשו והמחלה צפויה להכריעו. ספוזניק מציג את הקושי במציאת מילים מנחמות לומר לאם שמתכוננת לאובדן בנה ועושה זאת באמצעות הצגת ההתייעצות עם גולשים אחרים בפורומים באינטרנט. כתבה נוספת של יוסי מציגה סיפור ההצלחה של מירי כהן, חולה שניצחה את המחלה והחליטה ללמוד עריכת דין ולפתוח פרק חדש בחייה ואילו כיום היא בעלת משרד עורכי דין מצליח בצפון.

"רק סיפורים מועילים ומעניינים"

ואכן ספוזניק יודע למצוא כאלו, כתבה שגררה תגובות רבות היא כתבתו על מעשי הנוכלות של חברות תיירות המנסות למכור חבילות נופש ברמאות. "צלצלו לבשר לי שזכית בהגרלה ומגיעה לי מתנה בצורה שהייתה מאוד מעוררת אמון, רק כשאני ורעייתי הגענו למקום על מנת לקבל את שהובטח לנו הבנו כי הכול היה בלוף. המשטרה לא יכולה לעשות עם זה כלום כי החברה משחקת על הגבול האפור הדק של חוקיות ופלילים אז אני שמח שאנשים שראו את הכתבה ידעו להיזהר מהשם של החברה הזו. יש בכתבה מעל למאה טוקבקים של אנשים שמספרים כיצד ניסו לרמות גם אותם אך בגלל הכתבה הם היו מודעים לכך. זו מבחינתי כתבה מועילה".

"לפני משהו כמו עשר שנים, נורא התלהבתי מכל התוכנות שמאפשרות לשוחח עם אנשים אחרים באינטרנט ובעזרת ה-ICQ שוחחתי עם אנשים ממקומות שונים בפולין בה ביליתי את ילדותי מגיל שנה עד גיל 11. באחת הפעמים, נוצר קשר ביני לבין כומר פולני, יאנוש שמו, שלמד עברית מהתנ"ך ולכן מאוד התעניין בישראלים וביהודים שמדברים עברית. החלטתי לכתוב על יאנוש כתבה בסקופ כי הוא מבחינתי היה תופעה ייחודית, כומר פולני שמדבר עברית תנ"כית  ושומע שירים של אייל גולן ועופרה חזה שהוא הוריד מהאינטרנט". לפני כשנתיים אף ביקרו יוסי ורעייתו את יאנוש ורעייתו בפולין "כל מה שעשינו היה לקנות כרטיס הלוך ושוב לפולין, את כל הטיולים בתוך המדינה סיפקו החברים הפולנים איתם נוצר הקשר דרך האינטרנט".

מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים