חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> הפינה של גילה >> ראיון עם גילה
 

 

רפואה על פי הרמב"ם                                         
 
את גילה יצחק הכרתי בעת שהתנדבנו לשמש חברי הנהלה של עמותת ח.ס.ן , לפני שנים מספר. מאז אנחנו בקשר.
ביקשתי מגילה לשתף את קוראי האתר בנושא רפואה יהודית עם דגש מיוחד לחולי סרטן.
 
גילה יצחק ( נשואה +1 ) כיום גרה בישוב חשמונאים ( ליד מודיעין למי שלא מכיר). בילדותה – מספרת גילה -  עברתי מסלול רגיל – בבה"ס יסודי, חטיבה, תיכון במגמה של כימיה תעשייתית ( לבורנטית בשפת "העם"). צבא שירתתי בחיל תחוזוקה בתל השומר כלבורנטית במעבדת מזון .
לימודים על תיכוניים- תואר של הנדסאית כימיה. תואר ראשון בפסיכולוגיה/ קרימינולוגיה. בדרך עברתי קורסים רבים שעניינו אותי כגון שפת גוף, סוד האותיות...(קורסים שונים בתחום של מיסטיקה וקבלה- תחום שמושך אותי).
כיום לומדת במכללה לרפואה יהודית ע"ש הרמב"ם במסלול הנקרא – רפואה יהודית מונעת במגמה- צמחי מרפא ורוקחות טבעית . אני נמצאת בשנת הסטז' –המתחלקת לעבודה עיונית אותה כבר סיימתי והגשתי.( נושאים מסוימים מהעבודה מתפרסים
באתר הבית של שוש ויוסי  בפינה של גילה  ) את העבודה העיונית בחרתי לעשות בתחום האונקולוגיה.(למה בחרתי בתחום זה – בהמשך..) בעבודה המעשית עלי לטפל בכ-50 מקרים/ מטופלים .
עד כאן הפרטים הטכנים ה"יבשים". בהמשך תכירו אותי מבפנים – מי אני –מאיפה באתי ולאן אני הולכת.( ולאן אני רוצה להגיע.).. אז קדימה צועדים...
 
 
מאיזה בית את באה?
גדלתי בבית מסורתי ( שומר שבת, חגים...) כיאה לבית ממוצא ספרדי ( אמא- מאירן אבא-עירק) בילדותי התחנכתי בביה"ס יסודי וחטיבה- ממלכתי –דתי. תיכון- חילוני.
ככול שגדלתי ו"התבגרתי"( כך חשבתי בכל אופן) התרחקתי מדרך זו.
כיום אני מה שניתן להגדיר – ( אני מקווה בכל אופן)- בעלת תשובה. ( ביקור אצל רבי נחמן זצ"ל באומן סידר את העיניינים ואת הראש).
את תחום הרוחניות (קבלה, מיסטיקה , העידן החדש, יהדות– לא משנה איך אתם תקראו לזה ) לא זנחתי אלא להיפך - עדיין פועם בליבי וזורם בחוזקה בעורקי - אפילו יותר מתמיד.והוא חלק יקר מאוד מחיי ואותו אני משלבת בלימודי.
 
 
על פעילותך בחסן....
 
התעניינותי בנושא זה הביאה איתי להתנדב בעמותה הנקראת ח.ס.ן ( חולי סרטן נלחמים )  בהתחלה כתומכת בקו המידע והתמיכה הטלפוני. ובהמשך – לתקופה קצרה- כחברת ועד.
הגעתי לעמותה מתוך רצון לתת ולחזק .
עקב עומס בזמן:לימודים- חתונה-לידה – פרשתי .
 
איזה תחום הלכת ללמוד?
 על תחום אותו אני לומדת רפואה יהודית- הפילוסופיה הרפואית של הרמב"ם, רפואה מונעת וצמחי מרפא - אפשר לכתוב רבות. אנסה בקצה לפרט-
הרפואה היהודית היא אחת השיטות העתיקות שבשיטות הריפוי המסורתיות.
זהו מידע עשיר ומסורתי העובר ונשמר מדור לדור .
הרפואה היהודית מתמקדת בתפיסה רוחנית קבליסטית של הנשמה ומיישמת את תורת הרמב"ם באשר לרפואה מונעת ,מרפאה ומשקמת. ומקנה קווים מנחים וברורים לאורח חיים בריא. רפואה יהודית עוסקת הן בגוף והן בנפש - שמירת הבריאות והריפוי ברפואה יהודית מתבצעת באמצעות תזונה, צמחי מרפא לצד טיפול בשיטות רוחניות וייחודיות הכוללת את עבודת המידות לשמירת החוסן הנפשי והרוחני.
הרמב"ם שמצדד ברפואה טבעית אומר ש: רפואה טבעית צריכה לפעול על מערכות הגוף כי כל אבר משפיע על אבר אחר.לאיטיות הפעולה של הרפואה הטבעית יש יתרון והוא שהגוף נחלץ להתגוננות ואסור לנו להפריע בפעולה זו. אסור לרופא לתת תרופות חריפות.במצב שהגוף מתגונן אסור להפריע לו ע"י דיכוי סימני המחלה כי זה סימן שיש מלחמה, שהגוף מתגונן ואנחנו צריכים לעזור לגוף להתגונן,להיחלץ לעזרת הגוף. לדג' חום הורס חיידקים מסוימים.
הרמב"ם חילק את הדאגה לבריאות האדם לשלשה שלבים :
1. הדאגה לאיש הבריא - כיום מושג זה נקרא רפואה מונעת והוא כולל בתוכו היגיינה אינדיבידואלית וציבורית.
"הרפואה דרושה בכל מקום ובכל עת, לא רק בזמן המחלה אלא ( ביחוד ) בעת הבריאות ". ( מתוך ספר הקצרת ).
2. הטיפול בחולה. העיקרון שאותו מדגיש הרמב"ם הוא החשיבות והצורך בגישה אינדיבידואלית לכל מקרה ולכל חולה - " אף חולה אחד אינו דומה במחלתו למשנהו " ( מתוך פירושו לפרקי אבוקרט ).
3. שיקום - הטיפול בקמים מן החולי . בנכים ובזקנים.
הרמב"ם האמין בכוח הרפואי של הטבע. כוח שיש לתמוך בו ולפתח אותו. ועל הרופא לחזק את כוחו של החולה ולעזור לטבע בפעולתו. 
הוא הראשון שלימד על התלות של הגוף והנפש. בתהליך התהוות המחלה ובתהליך הריפוי קיימת השפעה הדדית שזורמת ללא הפסק. לדוגמה את קצרת הסימפונות ( אסטמה) הוא מגדיר כמחלת עצבים שאפשר לטפל בה באמצעות דיאטה וטיפול נפשי מאשר בתרופות.ענף ההרבולוגיה או פיטותרפיה ( טיפול בצמחי מרפא) דוגלת בצמחי מאכל ומרפא לטיפול.
הטיפול הטבעי בצמחי מרפא כולל הרכבת פורמולות אישייות יחודייות לכל מטופל/ מקרה באופן אישי ( הרמב"ם אומר שאין חולה / מחלה דומה למשנהו) ושינוי אורח החיים – תזונה, פעילות גופנית, שינה ועוד..
את צמחי המרפא ניתן לקחת כחלק מפורמולות - טנקטורות ( מיצוי אלכוהולי). כחליטות ( תה צמחים) כמוסות, אפילו להוסיף לתפריט היומי ול אכול.
 
מה משך אותך לכיוון רפואה משלימה / יהודית?
כפי שסיפרתי לעיל – התחום הרוחני תמיד משך אותי וכשחיפשתי ללמוד את רפואת הצמחים .חיפשתי ללמוד את מה שקרוב לנו. למקורות שלניכיהודיה.( למרות שאז לא שמרתי תורה ומצוות ולא הייתי בתשובה- לא חשבתי על זה אפילו...) לא ידעתי אם קיימים לימודים כאלו ואיפה..
 לא ריצתי ללמוד-כמו כולם- רפואה סינית או ההודית או ההומאופטיה (והיה מבחר גדול של מכללות שלימדו תחום זה) ביקשתי הכוונה מהקב"ה לתחום המתאים ושיכוון אותי לביה"ס/ למכללה המתאימה לי ללימודים.
ובמסגרת ביקור בתערוכה של רפואה משלימה- רוחניות- מסטיקה ( אלטרנטיבה – למי שמכיר) גיליתי את הדוכן של המכלה לרפואה יהודית ע"ש הרמב"ם.
 
 
 
מה מיחד את רפואת הרמב"ם בכמה מילים?
כפי שציינתי קצת יותר בהרחבה לעיל – הרמב"ם משלב רפואה טבעית והן רפואה רוחנית- עבודה הן על הגוף והן על הנפש. הוא מדגיש את נושא של רפואה מונעת כחלק מאורח חיים בריא למניעת מחלות. ( הרמב"ם למד רפואה מגדולי הדור בזמנו וצד ידיעות עמוקות וגדולות בתורה ובהלכה וידע לשלב את שניהם)
הרמב"ם האמין בכוח הרפואי של הטבע. כוח שיש לתמוך בו ולפתח אותו ותפקיד הרופא לחזק את כוחו של החולה ולעזור לטבע בפעולתו. ( ולא כיום כפי שחלק מהרופאים עושים –מטפלים בסימטומים של המחלה ולא בחולה עצמו. )
 האני המאמין שלי -
אני מאמינה שלכל מחלה יש שורש רוחני ( הבא לידי ביטוי בגוף- בצד הפיזי הגשמי )המהווה הזדמנות לתקן את אורח חיינו או מחשבתנו. ולתקן את המידות.
וזו עבודה/ מסע משותף הן למטפל והן למטופל כאשר כל אחד הוא גם התלמיד וגם המלמד.
בספר שמונה פרקים לרמב"ם -
" ואתה יודע שתקון המדות היא : רפואת הנפש וכוחותיה. וכמו שרופא אשר ירפא הגופות, צריך שידע תחלה הגוף אשר ירפאהו : כולו וחלקיו מה הם, רצוני לומר : גוף האדם: וצריך ידע איזה דברים יחלוהו וישמור מהם ואיזה דברים יבריאוהו ויכוון אליהם – כן רופא הנפש, הרוצה לתקן מדות האדם, צריך שידע הנפש וכוחותיה בכללה וחלקיה, ומה יחלה אותה ומה יבריאה....
 
דבר הבא להמחשה בסיפור הבא:
מעשה בבעש"ט (הבעל שם טוב) ובחולה אחד שייאש אותו דוקטור גדול יהודי ושוב לא היה החולה יכול לדבר. בא הבעש"ט לאותו מקום וקראו אותו אל החולה. ואמר שיבשלו לו רק מרק של בשר ותכף יתחיל לדבר. נתנו לו מרק לאכול וריפא אותו עד שהבריא.
שאל אותו הדוקטור- "איך ריפא אותו ? ידע שנתקלקלו לו הגידין ואותן הגידין אי אפשר להיות להם רפואה".
אמר הבעש"ט – "אתה השגת את החולה בגשמיות ואני השגתי את החולה ברוחניות. יש באדם רמ"ח איברים ושס"ה גידים וכנגדן רמ"ח מצוות עשה ושס"ה מצוות לא תעשה. כשאדם פוגם ח"ו מתקלקל האיבר או הגיד שכנגד ; כשיעבור על הרבה לא תעשה מתקלקלין הרבה גידין ואין הדם נובע בהם והאדם בסכנה. דיברתי עם הנשמה שתקבל על עצמה תשובה וקבלה עלה ובזה נתקנו כל האיברים והגידין ויכלתי לרפאות אותו".
לצמחים ישנם סגולות ריפוי ואנרגיות רוחניות שטבע בהם הקב"ה. ( לפי הזוהר על כל צמח ממונה מלאך האומר לו לגדול).אנרגיות אלו משפיעות על הגוף הפיזי שלנו ועל הגוף הרוחני שלנו. מסתבר כי בצד הרוחני המהותי של האדם ההסבר הוא כי האדם נוצר מהאדמה שזה הטבע ,וכל צומח נוצר מאותו המקור לכן לכל צמח קיימת תכונה אשר עוזרת לאדם להגיע לריפוי ואיזון גופני ונפשי.האנרגיות והתכונות הטבועות בצמח נותנות את הכוח המניע ההתחלתי לגוף / את אנרגיות הריפוי הריאשוניות ואת האנרגיות הרוחניות הדרושות לאותו אדם ספציפי השייך לשורש נשמה מסוים. המתאימות לו לעבודה הרוחנית שלו כדי לתקן את הטעון תיקון מהשורש, דבר הבא לידי ביטוי בגופני.
(הגוף הפיזי שלנו הוא מקדש. משכן של הנשמה. "הבית" של הנשמה. "ועשה לי מקדש ושכנתי בתוכם" יש בה 248 אברים ו-365 גידים. המעבירים את המזון לגוף.
כנגד האברים והגידים הפיזיים ישנם גידים ואברים רוחניים, אנרגטיים. והם מתלבשים על האיברים והגידים הפיזיים בהתאמה.
לגוף יש אנרגיה לעשות פעולות. אבל עד שלא נכנסת בו הנשמה היא לא יכולה לבצע שום פעולה.
הגוף הוא הדיוקן של הנשמה . כשם שאדם הולך לחייט ומדבר על לבוש הגוף כך אלוקים עשה "לבוש" לנשמה.)
כל דבר הנכנס לנו לגוף. המזון לדוגמה ,משפיע עלינו ברמה לא רק פיזית אלא גם ברמה רוחנית ( לכן יש לנו אל הלכות הכשרות- מה מותר לאכול ומה אסור) ובמיוחד צמחים שלהם יש סגולות ריפוי חזקות מאוד.
 ולכן על הריפוי להיעשות בשתי רמות שהם בעצם שני חלקים המהווים את השלם – הצג הגופני- המזון, הצמחים.    תוספי מזון, ויטמינים וכדומה והצד הרוחני- תיקון אורח חיים, מחשבות, מידות , תכונות וכדומה. כאשר ההשפעה היא הדדית.
 
 
 
 
וכאן אני זקוקה לעזרתכם – אני זקוקה למתנדבות/ מטופלות ( כן –רק נשים ואפשר גם ילדים) להשלמת הסטז' שלי - בכל נושא רפואי או / ו ייעוץ ( מחיר סמלי של 18 ₪).
ניתן לפנות אלי     0528083058
במייל-gila79@bezeqint.net
 

 

 

 

 

 

 

מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים