חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> מזון ובריאות >> עשבי טיבול
 

סגולות רפואיות המיוחסותלעשבי התבלין ברפואה העממית ותוצאות ממחקרים מדעיים


עריכה וייעוץ מדעי: מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית מוסמכת M.Sc.,מועצת הירקות
בסקירה זו מסודרים עשבי התיבול לפי סדרהא"ב:
 
החומר מבוסס על:
Eat Your Herbs, ByCarol Coughlin, RD, Judy Doherty, CWPC, 1999
Copyright Food & HealthCommunications Inc. All Rights Reserved
חלק מן המקורות שמורים אצלהעורכת


באנגלית: Oregano, wildmarjoram
שם לטיני: Origanum vulgare L.
משפחת השפתניים Labiataefamily))
אורגנו ביוונית פירושו "שמחת ההר".
רפואהעממית
היוונית הקדמונים השתמשו באורגנו להכנת רטיות לטיפול בפצעים ובשריריםכואבים. הרפואה הסינית המסורתית משתמשת באורגנו להקלה על חום, הקאות, שלשול צהבתוגרד בעור. באירופה האורגנו משמש לשיפור העיכול ולהקלה על שעול.
ומה אומר המחקרהמדעי?

לאורגנו יש פעילות אנטימיקרוביאלית הודות לתכולת התימול (thymol) שבו.התימול הוא פנול המשמש כקוטל חיידקים. התימול מסייע בשחרור ליחה המצטברת במערכתהנשימה והוא משמש כתרופה נגד שיעול.
חלק מן המחקרים מצאו באורגנו השפעות נוגדותסרטן הודות לפיטוכימיקלים מסוג פלבנואידים: galangin ו-quercetin. האורגנו מכיל גםאלפא-, בטא-, גמא- ודלתא- טוקופרול, ומחקרים שנעשו לאחרונה הוכיחו כי לאורגנופעילות נוגדת חמצון חזקה במיוחד. בנוסף ממחקרים ראשוניים עולה כי יתכן שהוא עשוילסייע במניעת זיהומים פטריתיים כמו למשל, קנדידה.

לא מומלץ להשתמש בכמויותגבוהות של אורגנו במהלך ההריון. מעניין לציין כי בסקר שנעשה על תשוקות וסלידות בקרבנשים בהריון נמצא כי הן דווחו על הימנעות מרטבים המתובלים באורגנו.

איךמשתמשים?

במצבים כמו עיכול לא תקין או להרגעת שעול, לחלוט 1-2 כפות אורגנו טריבמים רותחים למשך 10 דק'.
באנגלית: Basil
שם לטיני: Ocimumbasilicum
משפחת השפתניים Labiatae family))
פולקלור
באיטליה הבזיליקוםהיה נחשב לסמל לאהבה. ענף של בזיליקום בשיערו של אדם סימל את כוונותיו להינשאלאהובת ליבו. אם האישה בחרה לקבל את המחזר, הייתה מניחה כלי עם בזיליקום במרפסתביתה. המילה בזיליקום (basil באנגלית) נגזרת מהמילה מלך ביוונית, ויתכן כי היאמצביעה על כך שהמרפאים הקדומים שמרו לצמח הארומטי הזה כבודגדול.
רפואהעממית
מאז המאה השישית, משתמשים בבזיליקום כדי לשפר את זרימת הדם והעיכול. באופןחיצוני משתמשים בבזיליקום כדי להרגיע עיניים אדומות ולהקל על גרד בעור. הבזיליקום,המכיל חומרים אנטי-בקטריאליים, גם שימש לטיפול בריח רע מהפה, להגנה מפני עששתוכמשחת שיניים, וכן לטיפול בכאבי ראש וגזים.
ומה אומר המחקר המדעי?
הבזיליקוםמשמש מקור עשיר לנוגדי חמצון. בנוסף הוא מכיל פיטוכימיקלים הנחשבים לנוגדי סרטן.כמו כן, מחקר שנערך ב-1996 מצא כי הבזיליקום מסייע בבקרת רמות הסוכר בדם אצלסוכרתיים (NIDDM).
לא ידועה הכמות הדרושה לשימוש טיפולי.
בעברית:אזוב מצוי
באנגלית: Marjoram
שם לטיני: Majorana Syriaca
משפחת השפתנייםLabiatae family))
רפואה עממית
הזעתר סייע בטיפול בדלקות גרון,הצטננויות, נפיחות במעיים וכאבי בטן. מומלץ לחלוט במים כף גדולה של עלים. ניתן גםלהשרות עלי זעתר בתוך שמן זית.
 
באנגלית: Tarragon
שם לטיני:Artemisia Dracunculus
משפחת המורכבים Compositae family))
רפואה עממית
הטרגון שימש כמעורר תיאבון
ומהאומר המחקר המדעי?
טרגון מכיל את פיטוכמיקילים ממשפחת הפלבנואידים ולימונן (linonen). הפלבנואידים פועלים כנוגדי חמצון, והלימונן תורם להפחתת הסיכון לסוגיסרטן מסוימים. מחקר בעכברים סוכרתיים מצא כי הטרגון הפחית סימפטומים של סוכרת כמוצמא והשתנה מוגברים, אך לא הייתה לו השפעה על בקרת רמות הסוכר בדם. חוקר הצמחיםהאמריקני הנודע ג'ים דיוק מדווח, כי הטרגון מכיל 6 רכיבים הידועים כמורידי לחץ דם.אם כי אין די מידע על ההשפעות הרפואיות בבני אדם.
באנגלית: Coriander
שם לטיני: Coriandrum sativum
ממשפחת הסוככייםUmbelliferae family))

 
באנגלית: Lemon Verbena
שם לטיני: Lippia citriodora
ממשפחתהוורבניים (Verbenaceae family)
רפואה עממית
הלואיזה שמשה לטיפול בהפרעות במערכתהעיכול, לטיפול בדלקות גרון, ולטיפול בדלקות במערכת השתן.
ומה אומר המחקר המדעי?
מחקרים שנערכו לאחרונה מצאוכי הלואיזה מכילה כמות גבוהה של נוגדי חמצון .
באנגלית: Lemon Balm
שם לטיני:Melissa Officinalis
משפחת השפתניים Labiatae family))
רפואה עממית
Dioscorides, הרופא היווני הקדמון,היה ידוע בכך שניצל את הסגולות האנטיבקטריאליות והמרגיעות של המליסה. במאה ה-16ההרבליסט John Gerard נתן את הצמח לסטודנטים כדי "לעורר את החושים".
ומה אומרהמחקר המדעי?
לאחרונה דווחו מדענים כי לצמח יש השפעות ריפוי וחידוש על המוחהאנושי. הממצאים נמסרו בכינוס של השנתי של האיגוד הפסיכולוגי הבריטי. המדענים דווחוכי מנות גדולות של הצמח שפרו משמעותית את היכולת הקוגניטיבית והפכו את המשתתפיםלרגועים יותר. הם הדגימו כי הצמח מגביר את הפעילות של אצטילכולין (חומר כימי) החסראצל חולי אלצהיימר. כמו כן השפיע הצמח על כושר הזיכרון השניוני -היכולת לאגור מידעולשחזרו. החוקרים סבורים כי עוד מוקדם לומר חד משמעית שהצמח יסייע לחולי אלצהיימר,אולם הוא עשוי לסייע במצבים של זיכרון חלש.
בנוסף, מחקרים שנעשו לאחרונה מצאופעילות נוגדת חמצון חזקה למליסה.
מקורות נוספים שמורים אצל העורכת.


באנגלית: Sage
שם לטיני: Salviaofficinalis L.
משפחת השפתניים Labiatae family))
רפואה עממית
המרווה היא אחד הצמחים בעלי ההיסטוריההארוכה ביותר של שימוש כצמח רפואי. השתמשו במרווה כדי לטפל בהזעת יתר וכדי להפסיקייצור חלב אם. בהתבסס על ההשפעות המייבשות הללו משתמשים במרווה גם כדי לטפל בהזעתלילה הקשורה גיל המעבר. כמו כן השתמשו במרווה יחד עם רוזמרין ותימין לשימור מזון.
ומה אומר המחקר המדעי?
שמן המרווה מכיל מרכיביםפעילים כמו: ocimene, cineole, camphor, limonene, terpinene. כמה מן המרכיבים הללוהם נוגדי חמצון. מחקרים שנעשו לאחרונה הוכיחו כי למרווה פעילות נוגדת חמצון גבוההביותר. בנוסף, יתכן שהפיטוכימיקלים במרווה - מונוטרפנואידים (camphor) פועליםכנוגדי סרטן. כמו כן יש להם סגולות אנטיספטיות והם קוטלים מגוון של חיידקים.ה-tannins הנמצאים במרווה פועלים כחומרים מכווצים (עוצרי דימום) והם גם מגרים זרימתדם מקומית.
מומלץ לצרוך כמויות מתונות של מרווה, במיוחד במצבים של הריוןוהנקה.
איך משתמשים?
מומלץ לחלוט העלים במים חמים מכוסיםלמשך 15 דק'. ניתן לגרגר תה זה במצב של דלקות בגרון ואז לבלוע או לשתות את התהלמטרות אחרות.
באנגלית: peppermint
שם לטיני: Mentha piperita
משפחת השפתנייםLabiatae family))
ישנם יותר מ-30 מינים של נענע, הפופולריים ביותר הם:peppermint ו-spearmint.
פולקלור

הנענע שמשה כסמל להכנסת אורחים. המיתולוגיההיוונית טוענת כי הנענע הייתה פעם הנימפה Mentha. היא הרגיזה את אשתו של פלוטופרספונה, וזו הפכה אותה לצמח הארומטי.
רפואה עממית
השימוש ההיסטורי בנענע אינו שונה באופןדרמטי מאשר השימוש בה ברפואת צמחי המרפא המודרנית. הנענע מסווגת כקרמינטיבית (carminative), כלומר מסייעת בהקלה על עוויתות מעיים ובסיוע לתפקוד תקין של מערכתהעיכול. בנענע השתמשו כעזרה כללית למערכת העיכול ולטיפול בהפרעות בעיכול.
הועדההגרמנית לצמחי מרפא ((commission E מסווגת את שמן הנענע כספסמוליטי ((spasmolytic,בעל השפעה מקומית מרגיעה, וכמגרה הפרשות מיצי מרה ועיכול. כמו כן יש לו סגולותאנטיבקטריאליות.

ההשפעה המרגיעה של שמן הנענע ניתנת לניצול גם בשימוש חיצוני.בשימוש חיצוני הוא מסייע בשיכוך כאבים ובשיפור זרימת הדם לאזור הפגוע.
ומה אומרהמחקר המדעי?
מחקר רב-מרכזים קליני מבוקר כפול סמיות בו נבדק שמן הנענע בשילובעם צמח הכרויה (caraway ) הראה השפעה מרגיעה על כאבים במערכת העיכול.
עלי הנענעמכילים כ-0.5-4% שמן נדיף המורכב מ 50-78% מנתול חופשי ו5-20% מנתול עם רכיביםאחרים.
איך משתמשים?

ספל תה 3 פעמים ביום בין הארוחות תורם להקלה על כאביםבמערכת העיכול
באנגלית: Parsley
שם לטיני: Petroselinum crispum
ממשפחת הסוככייםUmbelliferae family))
רפואה עממית
לאורך ההיסטוריה שמשה הפטרוזיליה לטיפולבמגוון בעיות רפואיות כגון: הפרעות בעיכול, לחץ דם גבוה, ריח רע מהפה, גזים, הפרעותבתפקוד הפרוסטטה ומחלות כליה.
הועדה הגרמנית לצמחי מרפא ((commission E אישרה כיהפטרוזיליה פעילה בהפחתת זיהומים בדרכי השתן (UTI) ובסיוע בטיפול באבני כליה.
ומה אומר המחקר המדעי?
נוסף על הפיטוכימיקלים השוניםמהווה הפטרוזיליה מקור עשיר לויטמינים ומינרלים (הערכים ל-100 גר'):
ויטמין C: 133 מ"ג - נוגד חמצון חזק התורם גם לתפקוד תקין של מערכת החיסון

חומצה פולית: 150מק"ג - ויטמין מקבוצה B התורם ללידת תינוקות בריאים וכן להפחתת הסיכון למחלותלב.
בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A) 520 ק"ג : תורם להאטת תהליכי הזדקנות, להפחתתהסיכון לסרטן, לשיפור תפקוד הריאות ולהפחתת סיבוכים הקשורים בסוכרת.
אשלגן: 550מ"ג - מינרל התורם להורדת לחץ דם ולחוזק העצם

מגנזיום: 50 מ"ג - מינרל התורםלהורדת לחץ דם ולחוזק העצם
כמו כן היא עשירה בסידן ובברזל, אך זמינותם לספיגה,בייחוד זו של הסידן נמוכה.
(
קצובת האשלגן: 3500 מ"ג, בטא קרוטן: 800 מ"ג, חומצהפולית: 400 מ"ג, ויטמין C: כ-85 מ"ג, מגנזיום: כ-370 מ"ג)
עשבי התיבול במשפחת הסוככיים מכילים phthalides,flavonoids, carotenoids coumarines, terpenoids, polyacetylenes ופיטוכימיקליםנוספים, לרבים מהם סגולות מונעות סרטן. הפיטוכימיקלים הללו חוסמים מגוון פעילויותהורמונליות הקשורות בהתפתחות סרטן.
לנשים בהריון מומלץ להמנע מכמויות גבוהות של פטרוזיליהלאור העובדה שהיא מכילה רכיבים הפועלים כמגרים את הרחם (apiol ו-myristicin)
באנגלית: Chives
שם לטיני:Allium schoenoprasum
משפחת השושניים Liliaceae family))
מה אומר המחקר המדעי?
העירית מכילה אליצין בדומהלבצל ולשום. האליצין תורם לעיכוב ההתפתחות של סוגי סרטן מסוימים, וכן להפחתת רמותהכולסטרול ולחץ הדם. העירת מהווה מקור לנוגדי חמצון, והיא עשירה בויטמיניםומינרלים, למשל (הערכים ל-100 גר'):
אשלגן: 296 מ"ג - מינרל התורם להורדת לחץ דםולחוזק העצם
בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A) 435 ק"ג : תורם להאטת תהליכי הזדקנות,להפחתת הסיכון לסרטן, לשיפור תפקוד הריאות ולהפחתת סיבוכים הקשורים בסוכרת.
חומצה פולית: 105 מק"ג - ויטמין מקבוצה B התורם ללידת תינוקות בריאים וכןלהפחתת הסיכון למחלות לב.

ויטמין C: 58 מ"ג - נוגד חמצון חזק התורם גם לתפקודתקין של מערכת החיסון.
מגנזיום: 42 מ"ג - מינרל התורם להורדת לחץ דם ולחוזקהעצם
(
קצובת האשלגן: 3500 מ"ג, בטא קרוטן: 800 מ"ג, חומצה פולית: 400 מ"ג,ויטמין C: כ-85 מ"ג, מגנזיום: כ-370 מ"ג)
באנגלית: Lemon Grass
שם לטיני: Cymbopoginisnardus
משפחת הדגניים Gramineae family))
רפואה עממית
עשב הלימון משמש לשיפור את מראההעור והציפורניים ובריאותם.
ומה אומר המחקר המדעי?
חלק מן המאמרים הראו השפעותנוגדות סרטן ואפילו מורידות כולסטרול. למרכיבים בשמן עשב הלימון סגולות נוגדותחיידקים.
באנגלית: Rosemary
שם לטיני:Rosmarinus officinalis
משפחת השפתניים Labiatae family))
פולקלור
ענפים של רוזמרין נחשבו קמע לאהבה, סמללזיכרון ואמצעי למניעת מגפות. סטודנטים יוונים הכניסו ענפי רוזמרין לשיערם כדי לשפראת יכולתם ללמוד.
רפואה עממית

בסין העתיקה השתמשו ברוזמרין לטיפול בכאבי ראשוכן לטיפול בליקויים בתפקוד מערכת העצבים. אמבטיות רוזמרין שמשו להעלאת לחץ הדםויוחסו להן השפעות מעוררות. רוזמרין שימש גם לשמירה על הזיכרון, וכטיפול באסטמהובאלרגיה. כמו כן השתמשו בו לטיפול בנשירת שיער ולשימור מזון. תה רוזמרין משמשלהגברת הזעה, כחומר מחזק וחוסם ((astrigent, למשל דימום בפצע.
הועדה הגרמניתלצמחי מרפא ((commission E מאשרת את השימוש ברוזמרין כטיפול תומך במחלות ראומטיותוהפרעות בסירקולציה, וכן לשימוש במצב של כאבי בטן. היא אינה מציינת תופעות לוואי.בכל אופן לא מומלץ להשתמש ברוזמרין בתקופת ההריון.
ומה אומר המחקר המדעי?

השמן הנדיף של הרוזמרין מכיל eucalyptol שנחשב כבעל השפעות אנטיבקטריאליות.הרוזמרין מכיל חומצה רוזמרינית שלה פעילות נוגדת חמצון גבוהה ביותר. רכיב נוסףברוזמרין, carnosol, מעכב התהוות סרטן בחיות מעבדה. בנוגע לשיפור התפקודהקוגניטיבי, ישנן עדויות לכך שנזק חמצוני משחק תפקיד באלצהיימר למשל. אם אכן זה כך,הרוזמרין יכול לסייע במיגור הרדיקלים החופשיים הודות לתכולת האנטיאוקסידנטים שבו.מחקרים מצביעים על כך שהרוזמרין מעודד פעילות של אצטילכולין במוח. כמו כן, ממחקריםנוספים עולה כי הרוזמרין עשוי לתרום לטיפול באסטמה.

איך משתמשים?

ניתן להכיןתה על-ידי הוספת כפית רוזמרין לספל מים רותחים, לכסות ולהמתין 10-15 דק'.


באנגלית: rocket
שם לטיני: Erucavesicaria
ממשפחת המצליבים Cruciferae family))
רפואה עממית
הרוקט כמו ירקות מרירים אחרים, הוגשלאחר הארוחה בצורת מרק רפואי שסייע לעיכול. הרוקט ועלים אחרים סייעו לחיזוק מערכתהחיסון ולמלחמה בזיהומים.
ומה אומר המחקר המדעי?
הרוקט, כמו ירקות עלייםירוקים אחרים, עשיר בלוטאין, נוגד חמצון המגן מפני נזקי הרדיקלים החופשיים ומסייעבהפחתת הסיכון לסרטן ולהתנוונות הרשתית - פגיעה בראייה האופיינית עם העלייהבגיל.
באנגלית: Dill
שם לטיני: Anethum graveolens
ממשפחת הסוככייםUmbelliferae family))
רפואה עממית
השם שמיר באנגלית נגזר מהמילההנורווגית DILL שפירושה להרגיע ולשכך. השם מרמז על תפקידו של השמיר ברפואה העממית.מי שמיר שמשו לעתים קרובות לסייע לתינוקות להירדם. המתיישבים האמריקנים הראשוניםנהגו לתת לתינוקות מי שמיר למטרה זו. הם גם נהגו להכין ביסקוויטים עם שמיר בזמןבקיעת השיניים של התינוקות להרגעת החניכיים שלהם.
תה משמיר משמש לטיפול בכאביבטן והפרעות אחרות במערכת העיכול בעיקר אצל תינוקות וילדים, וכדי לשפר את תנובתהחלב בנשים מניקות. שמיר, המשמש לעתים קרובות בתרופות לילדים, משמש כקרמינטיב ((carminative המפרק גזים המערכת העיכול.
ומה אומר המחקר המדעי ?
נוסף על הפיטוכימיקליםשהוזכרו לעיל, השמיר מכיל alpha-phellandrene, carvone, limonene ו-terpenoidsנוספים. Carvone ו- limonene ידועים כמעכבי גידולים. בכלל, עשבי התיבולבמשפחת הסוככיים מכילים phthalides, flavonoids, carotenoids coumarines,terpenoids, polyacetylenes ופיטוכימיקלים נוספים, לרבים מהם סגולות מונעות סרטן.הפיטוכימיקלים הללו חוסמים מגוון פעילויות הורמונליות הקשורות בהתפתחות סרטן.
מחקרים שנעשו לאחרונה מוכיחים כי לשמיר פעילות נוגדת-חמצון גבוההביותר.

השמיר מהווה מקור לויטמינים ומינרלים (הערכים ל-100 גר'):
אשלגן: 738מ"ג - מינרל התורם להורדת לחץ דם ולחוזק העצם
בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A) 771 מ"ג : תורם להאטת תהליכי הזדקנות, להפחתת הסיכון לסרטן, לשיפור תפקוד הריאות ולהפחתתסיבוכים הקשורים בסוכרת.
חומצה פולית: 150 מק"ג - ויטמין מקבוצה B התורם ללידתתינוקות בריאים וכן להפחתת הסיכון למחלות לב.

ויטמין C: 85 מ"ג - נוגד חמצון חזקהתורם גם לתפקוד תקין של מערכת החיסון.
מגנזיום: 55 מ"ג - מינרל התורם להורדתלחץ דם ולחוזק העצם
(קצובת האשלגן: 3500 מ"ג, בטא קרוטן: 800 מ"ג, חומצהפולית: 400 מ"ג, ויטמין C: כ-85 מ"ג, מגנזיום: כ-370 מ"ג)
באנגלית: thyme
שם לטיני: Thymus vulgaris
משפחת השפתנייםLabiatae family))


 
אורגנו
Blumenthal M, Busse WR, GoldbergA, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to HerbalMedicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998.
Caragay AB. Cancer-preventive foods and ingredients. Food Tech
1992;46:65-68.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. Berrien Springs, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Hook EB. Dietary cravings and aversions during pregnancy. Am J Clin Nutr
1978;31:1355-1362.
Kanazawa K. Et al. Specific desmutagens in oregano againsta dietary carcinogen, Trp-2, are galangin and quercitin. J Agric Food Chem
1995;46:1111-1115.
Kivanc M, Akgul A, Dogan A. Inhibitory and stimulatoryeffects of cumin, oregano and their essential oils on growth and acid productionof Lactobacillus plantarum and Leuconostoc mesenteroides. Int J Food Microbiol
1991;13:81-85.
Lagouri V, Boskou D. Nutrient antioxidants in oregano. Int JFood Sci Nutr 1996;47:493-497.
בזיליקום:
Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, RisterRS (eds), Klein S, Rister RS (trans) The Complete German Commission EMonographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998
.
Craig W, The Use and Safety ofCommon Herbs and Herbal Teas, second edition. Berrien Springs, MI: GoldenHarvest Books;1996
..
Fyfe L, Armstrong F, Stewart J. Inhibition of Listeriamonocytogenes and Salmonella enteriditis by combinations of plant oils andderivatives of benzoic acid: the development of synergistic antimicrobialcombinations. Int J Antimicrob Agents 1997;9:195-199
.
Gruenwald J, BrendlerT, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical EconomicsCompany;1998
.
Lachowicz KJ, Jones GP, Briggs DR, Bienven3u FE, Wan J, WilcockA
,
Coventry MJ. The synergistic preservative effects of the essential oilsof sweet basil (Ocimum basilicum L.) against acid-tolerant food microflora. LettAppl Microbiol 1998;26:209-214
.
Muller L, Kasper P, Muller-Tegethoff K, PetrT. The genotoxic potential in vitro and in vivo of the allyl benzene ethericoils estragole, basil oil and trans-anethole. Mutat Res
1994;325:129-136.
Stobart T. The Cooks Encyclopedia: Ingredients andProcesses. New York, NY: Harper and Row; 1981
.
Tyler VE. Herbs of Choice. NewYork, NY: Pharmaceutical Products Press; 1994
.
Tyler VE. The Honest Herbal. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1993
.
Wan J, Wilcock A, CoventryMJ. The effect of essential oils of basil on the growth of Aeromonas hydrophilaand Pseudomonas fluorescens. J Appl Microbiol 1998;84:152-158
זעתר:
קריספל נ. המדריך השלם לצמחי מרפאהד ארצי הוצאה לאור 200, אור-יהודה
טרגון:
Duke JW. The Green Pharmacy. NewYork, NY: St Martins Press: 1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical EconomicsCompany;1998
.
Stobart T. The Cook's Encyclopedia: Ingredients and Processes. New York, NY: Harper and Row; 1981
.
Swanston-Flatt SK, Day C, Bailey CJ, Flatt PR. Evaluation of traditional plant treatments for diabetes: studies instreptozotocin diabetic mice. Acta Diabetol Lat 1989;26:51-55.
כוסברה:
Blumenthal M, Busse WR, GoldbergA, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to HerbalMedicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council
; 1998.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, secondedition. Berrien Springs, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Duke JW. The GreenPharmacy. New York, NY:St Martins Press: 1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical EconomicsCompany;1998
.
STyler VE. Herbs of Choice. New York, NY: PharmaceuticalProducts Press; 1994
.
Tyler VE. The Honest Herbal. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1993.
לואיזה:
קריספל נ. המדריך השלם לצמחי מרפאהד ארצי הוצאה לאור 200, אור-יהודה
מליסה:
British PsychologicalSociety's annual conference in Bournemouth, 13-15 March 2003


Kennedy DO, Scholey AB, Tildesley NT, Perry EK, Wesnes KA. Modulation of mood and cognitiveperformance following acute administration of Melissa officinalis (lemon balm). Pharmacol Biochem Behav 2002 Jul;72(4):953-64
מרווה:
Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) TheComplete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998.3

CraigW. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. BerrienSprings, MI: Golden Harvest Books;1996.
Duke JW. The Green Pharmacy. NewYork, NY: St Martins Press; 1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical Economics Company;1998
.
SimicD, Vukovic-Gacic B, Knezevic-Vukcevic J. Detection of natural bioantimutagensand their mechanisms of action with bacterial assay-system. Mutat Res
1998;402:51-57.
Stobart T. The Cooks Encyclopedia: Ingredients and Processes. New York, NY: Harper and Row; 1981
.
Tyler VE. Herbs of Choice. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1994
.
Tyler VE. The Honest Herbal. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1993.
נענע:
Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) TheComplete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998
.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. BerrienSprings, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Duke JW. The Green Pharmacy. NewYork, NY: St Martins Press;1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical Economics Company;1998
.
G?belH, Schmidt G, Dwoshak M, et al. Essential plant oils and headache mechanisms. Phytomed 1995; 2:93-102
.
May B, Kuntz HD, Kieser M, Kohler S. Efficacy of afixed peppermint oil/caraway oil combination in non-ulcer dyspepsia. Arzneimittelforschung 1996;46:1149-1153
.
Norman J. Classic Herb Cookbook. NewYork, NY: Dorling Kindersley Ltd; 1997
.
Rees W, Evans B, Rhodes J. Treatingirritable bowel syndrome with peppermint oil. Brit Med J 1979; ii:835-836
.
Stobart T. The Cook's Encyclopedia: Ingredients and Processes. New York, NY: Harper and Row; 1981
.
Tyler VE. Herbs of Choice. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1994
.
Tyler VE. The Honest Herbal. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1993.
עירית:
Duke JA.The Green Pharmacy. New York, NY: St Martin Press,1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR forHerbal Medicines. Montvale, NJ: Medical Economics Company;1998
.
Stobart T. The Cook's Encyclopedia: Ingredients and Processes. New York, NY: Harper andRow; 1981
.
Wattenberg LW. Inhibition of carcinogenesis by minor anutrientconstituents of the diet. Proc Nutr Soc 1990;49:173-183.
עשב לימון (לימונית ריחנית:
Ansari MA, Razdan RK. Relative efficacy of variousoils in repelling mosquitoes. Indian J Malariol 1995;32:104-111
.
BlumenthalM, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), KleinS, Rister RS (trans) The Complete German Commission E Monographs: TherapeuticGuide to Herbal Medicines. (English translation). Austin, TX: American BotanicalCouncil; 1998
.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. Berrien Springs, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Duke JW. TheGreen Pharmacy. New York, NY: St Martins Press: 1998
.
Gruenwald J, BrendlerT, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical EconomicsCompany;1998
.
Onawunmi GO. In vitro studies on the antibacterial activity ofphenoxyethanol in combination with lemon grass oil. Pharmazie
1988;43:42-44.
Onawunmi GO, Yisak WA, Ogunlana EO. Antibacterial constituentsin the essential oil of Cymbopogon citratus (DC.) Stapf. J Ethnopharmacol
1984;12:279-286.
Stobart T. The Cook's Encyclopedia: Ingredients andProcesses. New York, NY: Harper and Row; 1981
.
Vinitketkumnuen U, Puatanachokchai R, Kongtawelert P, et al. Antimutagenicity of lemon grass (Cymbopogon citratus Stapf) to various

known mutagens in salmonella mutationassay. Mutat Res 1994;341:71-75.
 
רוזמרין:
Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) TheComplete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998
.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. BerrienSprings, MI: Golden Harvest Books;1996
.
Duke JW. The Green Pharmacy. NewYork, NY: St Martins Press;1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR for Herbal Medicines. Montvale, NJ: Medical EconomicsCompany;1998
.
Singletary K, MacDonald C, Wallig M. Inhibition by rosemary andcarnosol of 7,12-dimethyl-benz[a]anthracene (DMBA)-induced rat mammarytumorigenesis and in vivo DMBA-DNA adduct formation. Cancer Lett
1996;104:43-48.
Sanders C, Diego M, Fernandez M, Field T, Hernandez-Reif M, Roca A. EEG asymmetry responses to lavender and rosemary aromas in adults andinfants. Int J Neurosci 2002 Nov;112(11):1305-20
.
Moss M, Cook J, Wesnes K, Duckett P.Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affectcognition and mood in healthy adults. Int J Neurosci 2003Jan;113(1):15-38

Aqel MB. Relaxant effect of the volatile oil of Rosmarinusofficinalis on tracheal smooth muscle. J Ethnopharmacol 1991;33:57-62.
TylerVE. Herbs of Choice. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1994
.
TylerVE. The Honest Herbal. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1993.
שמיר:
Blumenthal M, Busse WR, GoldbergA, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to HerbalMedicines. (English translation). Austin, TX: American Botanical Council
; 1998.
Craig W. The Use and Safety of Common Herbs and Herbal Teas, secondedition. Berrien Springs, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Duke JW. The GreenPharmacy. New York, NY: St Martins Press: 1998
.
Stobart T. The Cook'sEncyclopedia: Ingredients and Processes. New York, NY: Harper and Row
; 1981.
Zheng GQ, Kenney PM, Lam LK. Anethofuran, carvone, and limonene: potential cancer chemopreventive agents from dill weed oil and caraway oil. Planta Med 1992;58:338-341.
תימין:
Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, HallT, Riggins CW, Rister RS (eds), Klein S, Rister RS (trans) The Complete GermanCommission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. (Englishtranslation). Austin, TX: American Botanical Council; 1998
.
Craig W. The Useand Safety of Common Herbs and Herbal Teas, second edition. Berrien Springs, MI: Golden Harvest Books;1996
..
Duke JW. The Green Pharmacy. New York, NY: StMartins Press: 1998
.
Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds). PDR forHerbal Medicines. Montvale, NJ: Medical Economics Company;1998
.
Manou I, Bouillard L, Devleeschouwer MJ, Barel AO. Evaluation of the preservativeproperties of Thymus vulgaris essential oil in topically applied formulationsunder a challenge test. J Appl Microbiol 1998;84:368-376
.
Smith-Palmer A, Stewart J, Fyfe L. Antimicrobial properties of plant essential oils and essencesagainst five important food-borne pathogens. Lett Appl Microbiol
1998;26:118-122.
Swain AR, Dutton SP, Truswell AS. Salicylates in foods. J AmDiet Assoc 1985;85:950-960.
Tyler VE. Herbs of Choice. New York, NY: Pharmaceutical Products Press; 1994.
Ultee A, Gorris LG, Smid EJ. Bactericidal activity of carvacrol towards the food-borne pathogen Bacilluscereus. J Appl Microbiol 1998;85:211-218
.
Van Den Broucke CO, Lemli JA. Spasmolytic activity of the flavonoids from Thymus vulgaris. Pharm Weekbl [Sci
] 1983;5:9-14.
Zava DT, Dollbaum CM, Blen M. Estrogen and progestin bioactivityof foods, herbs, and spices. Proc Soc Exp Biol Med 1998;217:369-378.
* הערה: הוספה של עשבי תיבול לתפריט היא דרך מצוינת לו הרבה בריאות, עם זאת, אין להגזים בצריכה של עשבי התיבול, במיוחד במצבים כמו הריון והנקה

 

פולקלור
היוונים הקדמונים החשיבו את התימין כסמללאומץ ולהקרבה. בימי הביניים הגברות קישטו בענף של תימין את הצעיפים שנתנו לאביריםשלהן.
רפואה עממית

לתימין יש היסטוריה של שימוש לטיפול במלנכוליה, מחלות שלמערכת המין ולשיפור העיכול. במאה ה-18 הוא הומלץ כתרופה לכאבי ראש ולדכדוך.
ומהאומר המחקר המדעי?

המחקר הראה כי התימין מכיל salicylates (רכיבים צמחיים טבעייםדמויי אספירין) וכמה פיטואסטרוגנים (פיטוכימיקלים בעלי פעילות אסטרוגנית חלשה).יתכן כי זה מסביר את השימושים ההסטוריים הללו.
כיום כצמח רפואי, התימין משמשבעיקר לטיפול במגוון בעיות במערכת הנשימה. כמו בן דודו האורגנו, התימין מכיל thymolשלו פעילויות אנטימיקרוביאליות ואנטיספטיות. יש לו גם השפעות מעלות כיח. התימול הואמרכיב יעיל בסירופ נגד שיעול.

הפעילויות האנטימיקרוביאליות של התימין מסייעותגם במניעת מחלות שמקורן במזון. שמן התימין הוכח כבעל השפעות מעכבות גדילה של חמישהפתוגנים חשובים שמקורם במזון. Carvacarol, פיטוכימיקל טבעי הנמצא בתימין נחקר אודותהשפעותיו נוגדות החיידקים.

מחקרים שנשעשו לאחרונה מוכיחים כי התימין הוא נוגדחמצון חזק במיוחד.
איך משתמשים?
מומלץ להכין תה מתימין ולהשתמש בו שלש פעמיםביום.
מה אומר המחקר המדעי?
הכוסברה עשירה בפיטוכימיקלהנקרא קוריאנדרול הנחשב למסייע במניעת סרטן.
עשבי התיבול במשפחת הסוככיים מכיליםphthalides, flavonoids, carotenoids coumarines, terpenoids, polyacetylenesופיטוכימיקלים נוספים, לרבים מהם סגולות מונעות סרטן. הפיטוכימיקלים הללו חוסמיםמגוון פעילויות הורמונליות הקשורות בהתפתחות סרטן.
נוסף על הפיטוכימיקליםהשונים מהווה הכוסברה מקור עשיר ל:

אשלגן (540 מ"ג ל-100 גר')
בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A) (280 מק"ג ל-100 גר')

חומצה פולית (60 מק"ג ל-100 גר')
(
קצובתהאשלגן: 3500 מ"ג, בטא קרוטן: 800 מ"ג, חומצה פולית: 400 מ"ג)
 
מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים