חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> נחירות ודום נשימה >> נחירה דום נשימה חוסם בשינה
 
 
 פוטנציאל בשטח:
 
האם תהית מדוע, לפתע פתאום, המטופלים  שואלים את רופא השיניים - האם תוכל לעשות משהו על מנת לסייע להם בבעיית הנחירה שלהם? הסיבה היא שכיום, בעידן המידע, לא ייתכן שהם יקראו עיתון, יאזינו לרדיו או יצפו בטלוויזיה מבלי שילמדו דבר או שניים על המכשיר האלקטרוני החדיש שאך זה יצא, או על רפואה באמצעות צמחי מרפא, מדבקות לאף, טכניקות כירורגיות או על מכשיר דנטאלי לטיפול בנחירה.
 
אם הנחירות שלך חזקות ותכופות, אולי אתה כבר רגיל לדחיפות מרפק באמצע הלילה ולהרבה בדיחות גרועות. אבל הנחירה אינה נושא לבדיחות. רעשי הניסור הללו שמעירים את כולם נובעים מניסיונות לפלוט אויר דרך מעבר אויר שאינו פתוח לגמרי.
 
כעשרה אחוזים מבין המבוגרים נוחרים, ולמרות שעל פי רוב הנחירה אינה קשורה לבעיה רפואית משמעותית כלשהי, הרי שבקרב כאחוז אחד מבין הנוחרים, נחירה קבועה היא סימן ראשון להפרעה פוטנציאלית מסכנת חיים המכונה "דום נשימה חסימתי בשינה".   
 
על פי הערכות, העלויות העקיפות הנובעות מהפרעות שינה מגיעות לסכומים של 41 מיליארד דולר בשנה בשל אובדן פרודוקטיביות, 17 עד 27 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מתאונות דרכים, שבעה מיליארד דולר לשנה בשל תאונות עבודה ושניים עד ארבעה מיליארד דולר בשנה כתוצאה מתאונות בבית או במקומות ציבוריים. ללא ספק זוהי בעיה לאומית ממדרגה ראשונה שיש לטפל בה כהלכה.
 
לרוע המזל, רוב הרופאים לא קיבלו הכשרה מתאימה לטיפול בבעיות נפוצות אלו. על פי הערכות, במהלך ארבע שנות הלימודים בבית ספר לרפואה, רק כשעתיים מוקדשות לנושא השינה. דבר זה יצר חוסר משמעותי במערכת הרפואית כיום.
 
לרופאי השיניים יכול להיות תפקיד חשוב בדרך להכרה ולטיפול בבעיות הנחירה ודום נשימה חסימתי בשינה. על מנת לתת טיפול אופטימאלי, חייב רופא השיניים לקבל תמונה מקיפה בנוגע לתהליך המורכב של השינה ושל הפרעות השינה.
 
הגדרות:
 
מהו דום נשימה בשינה?
 
במילון הרפואי "סטדמן" מוגדר "דום נשימה" כהעדר נשימה או כמחסור בנשימה.  כאשר נפסקת זרימת האוויר בפה ובאף למשך למעלה מעשר שניות, מתקיים אירוע של דום נשימה. אדם החווה 30 פרקי דום נשימה או יותר במהלך שבע שעות שינה, סובל מן הסתם מדום נשימה בשינה.
 
חומרת דום הנשימה בשינה מוגדרת לרוב על פי תדירות מופעי דום הנשימה. 5-15 פרקי דום נשימה בשעה מוגדרים כמקרה קל, 15-25 פרקים בשעה מוגדרים כבינוני, ולמעלה משלושים מקרי דום נשימה בשעה נחשבים למקרה חמור.
 
אירועים אלה יכולים להימשך בין 10 ל- 20 שניות לאירוע, המסתיימים ביקיצה חלקית לפחות. במקרים רבים, יכול מטופל לחוות עד 300 פרקי דום נשימה בלילה.
 
קיימים שלושה סוגים בסיסיים של דום נשימה בשינה: מרכזי, חסימתי ומעורב.
 
דום נשימה מרכזי – מעבר האוויר נפסק בגלל שניסיונות הנשימה נפסקים באופן זמני. למרות שמעבר האויר נשאר פתוח, שרירי בית החזה אינם מנסים ליצור זרימת אויר. האטיולוגיה היא לרוב דלקת המוח, גידול בגזע המוח, פגיעה בגזע המוח, שיתוק ילדים, פגיעה בחוט השדרה וקורדוטומיה של הצוואר.  
 
דום נשימה חסימתי – הוא הפסקה של זרימת האוויר עקב קריסה כללית של מעבר האוויר, למרות שמתקיים ניסיון עקבי לנשום. חסימת מעבר האוויר העליון יכולה לקרות בשלושה אזורים. אלו הם האזורים של האף והלוע, של הלוע התחתון ושל הגרון והלוע.
 
ללא כל קשר לרמת החסימה, החסימה הופכת את הנשימה לקשה ורועשת. בשעה שמצטבר לחץ לנשימה, שרירי הסרעפת והחזה מתאמצים יותר. מאמץ זה דומה למאמץ לשתות דרך קשית מקומטת, ככל שהמאמץ גדול יותר, כך מתעצמת הקריסה. קריסה של דופנות מעבר האוויר מובילה בהכרח לחסימה מוחלטת של הנשימה. כאשר נפסקת הנשימה, אפשר לשמוע שהנחירה נקטעת עד שהישן מתאמץ לנשום ומתעורר, אך היקיצה כה קצרה ולא שלמה עד שהישן כבר אינו זוכר את הדבר בבוקר.
 
דום נשימה מעורב – הוא צירוף של דום נשימה מרכזי וחסימתי המתחיל לרוב בדום נשימה מרכזי ומיד אחריו דום נשימה חסימתי.
 
 
מהי הנחירה?
 
אנשים רבים סבורים שהנחירה ודום הנשימה חד הם. לא כך הדבר. הנחירה הנגרמת עקב שינוי בזרימת האוויר דרך הרקמות של האף והלוע, היא רק סימן לכך שהמטופל אולי סובל מדום נשימה. הדבר דומה בעצם לזרימת מים דרך צינור. אם המים לא זורמים בצינור באופן תקין, הצינור ירעד. דבר דומה קורה כאשר זרימת האוויר נחסמת באופן חלקי.
 
ניתן לסווג את הנחירה על פי חומרתה. בצד אחד של הספקטרום נמצא הנוחר הרגיל, שאכן נוחר אך אינו סובל מכל בעיה גופנית. בצד השני של הספקטרום נמצא הנוחר הסובל מדום נשימה, ובאמצע נמצא הנוחר הסובל מהתופעה המכונה תסמונת ההתנגדות במעבר האוויר העליון. אנשים אלו, שאמנם אינם סובלים מדום נשימה, אך נחירתם כה קולנית ונשימתם כה כבדה, עד שהם בכל זאת מתעוררים בגללה מספר פעמים במהלך הלילה. הדבר מותיר אותם עם בוקר לא רעננים ועייפים.  
  
 
 

 

 לפרטים נוספים והזמנת התקן

מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים