חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> טיפול משלים >> מבנה כף היד ושינויים בחיים
 

קורס כירולוגיה יפתח ב-2/11/2008

להנאתכם ועיונכם מאמר נוסף הפעם בפורמט "מיילי"
בהצלחה,
נעמי מוהר
 מבנה כף היד ושינויים בחיים 
הנה הגיע ראש השנה ולאחריו יום הכיפורים. זה זמן של החלטות, איחולים לשנה החדשה חשבון נפש ומסקנות. לאחר האיחולים והבעת הבקשות מגיע יום כיפור ואיתו גם מנהג ה"תשליך": מה אנו רוצים לשחרר או להיפטר ממנו בחיינו. מה אנחנו זורקים.
האם כאשר נכריז על שינוי נוכל להתמיד בו לאורך זמן? יש מי שעושה שינוי מתוך תחושת הכרח פנימית יש מי שמרגיש כי השינוי נכפה עליו. יש מי שעושים שינוים רבים בחייהם אך למעשה זהו הדפוס הקבוע שלהם – אף פעם לא להגיע ליציבות ולכן אין זה באמת שינוי.
כשאתה מחליט להירשם לחדר כושר האם אתה באמת נרשם? החלטת כבר מזמן שאת צריכה לעשות שיוני עמוק במערכות היחסים שלך האם זה באמת קורה? והאם אתה ששינית לגמרי את אורחות חייך, טיפסת בסולם ההצלחה – האם זהו באמת שינוי או שזהו אותו הדפוס על פיו פעלת עוד בהיותך איש קבע רק בשינוי אדרת?
צורת המשטח של כף היד יכולה להצביע על האופן בו אדם עושה שינויים. כאשר עוברים תהליך התפתחות וצמיחה רוחנית ישנם שינויים פנימיים וחיצוניים וכל אדם נוהג באלו אחרת. אסרטט כמה תסריטים המתאימים לצורות השונות של המשטח ולבשרנות של היד (קריטריונים אלו תוארו בהרחבה במאמרים המקושרים):
בעל כף היד הריבועית יהי על פי רוב אדם חרוץ ופעיל אך בתוך מסגרת ברורה. יש בחייו דברים רבים קבועים ופעמים רבות אף קיבעונות. הוא אינו שש לשינויים אך משתדל להיות זה שיוצר אותם כשצריך ולכן כביכול לא זקוק לשינוי. כשכיר יפעל בדרך כלל בצורה כזו שלא יקרו סביבו שינויים רבים, הוא יפעל באופן הכי טוב שיוכל, מתמיד ורציני והשינוי שהוא ינסה ליצור הוא ההתקדמות. לעיתים, בעיקר כשנראה אצלו גם קווים מעטים וחזקים יוכל לעשות שינויים בבת אחת ומבלי להסתכל אחורה. במיוחד כאשר מדובר בשינויים חיצוניים כמו הפסקת עישון או החלטה לעבור בית, אלו יהיו קלים לו - הוא יקום בוקר אחד, יחליט ויעשה. אך בתוכו פנימה תישאר תחושה של תקיעות כאילו שום דבר לא זז ממנה ינסה להשתחרר על ידי הפעילות החיצונית הענפה.
היציבות הפנימית מקנה לו כושרלעבוד עם אנשים, ובזכותה הוא אינו מתערער מחוסר יציבותם של אחרים. בזכות אותה יציבות פנימית יש לו כושר הסתגלותלשינויים קלים, אולם הוא מתקשה בשינויים פנימיים אומשמעותיים.
 
כף יד בצורת מלבןרחב
כף יד שצורתה אינה צרה, אך היא יד מלבנית שאף לא אחד משלושת העולמות בולטבה, תיקרא מלבן רחב. זוהי יד מאוזנת שדבר בה אינו מוגזם. יד כזו מספרתשיש לנו עניין עם אדם שביכולתו להגיע ליציבות, אך לא באופן כפייתי. לאדם זה חשובה החברה, אך הוא אינו תלוי בה. הוא חווה את חייו בכל שלושהרמות (הפיזית הרגשית והשכלית) ובאפשרותו להגיע להגשמה ולמיצוי בקלות רבה יחסית. מובן שאפיונים אלו הם בבסיסהאישיות ובנוסף להם צפויים להתקיים אינספור אפיונים אחרים.
ככל שמשטח כף היד צר יותר כך יהיה זה אדם פחות יציב, יותר משועבד למצבי רוח, מושפע בקלות ועולם הרגשותשלו עשיר יותר. המאפיין העיקרי של בעל כף היד המוארכת הואהצורך בתקשורת, אם בדיבור ואם בדרך אחרת. הקשר עם סביבה אנושית הוא זה המסייע לו להגיעלהרמוניה פנימית.
בעל כף היד המלבנית הצרה מאוד חייו משתנים כל הזמן והוא מנסה להיאחז בדברים המקנים לו יציבות. לכן סביר כי ביום כיפור הוא מלא כרימון בהבטחות לעצמו על הדברים אותם הוא רוצה לשחרר ולשנות אך הלכה למעשה לא ימצא בתוכו את הכוחות לבצעם ויחזור ל"התמכרויות" הקטנות הישנות אשר מקנות לו ביטחון.
אצל בעל כף היד הצרה החיים משתנים במהירות, הוא בתחושה שכל הזמן יש דרמות סביבו והחיים מטלטלים אותו ממקום למקום. לאורך זמן נוכל לראות שלמרות הסערות החיצוניות הוא נאחז בדברים מסוימים כקבועים. מאוד יכול להיות שיצהיר על שינויים רבים אותם יתכוון לבצע אך בסופו של דבר יאחז באותם דברים שיקנו לו יציבות. עם זה בהרגלים קטנים או בקשרים ומערכות יחסים, בכל מקרה יחפש אחר עוגן מבחוץ שייצב אותו.
כמטפלת, השינוי המהותי ביותר שאני יכולה לאחל לבעלי כף יד זו הוא שיחושו בתוך עצמם יציבות. אז יוכלו להשתחרר מ"עוגנים חיצוניים" או מהתקווה שמישהו חיצוני יסדר עבורם את חייהם.
 
טונוס השרירים ביד
מצב הרגשות או, כפי שהוא מתבטא ביד, מידת האלסטיות של השריר משפיע אף הוא על היכולת לעשות שינוי ולכן גם מכתיב את אופי תהליך הריפוי של אותו אדם. מצבים שונים של השריר יעידו על האופן בו בעל כף היד משחרר מטענים רגשיים. במצב תקין יש זרימה של הרגשות. ביד בשרנית מאוזנת נוכל לצפות לתגובות הולמות, לאדם המגיב במדויק למה שקורה, בזרימה וללא קיבעון.
 
בעל כף יד בשרנית רכה מדי, במצב בו המציאות דורשת ממנו להגיב, להתנגד, ולעשות שינוי הוא ישקע בהצפה רגשית, ירגיש כאילו הוא נשאב ואינו יכול לעשות שינוי. פעמים רבות יהיה זה אדם שיוצר באחרים את הרצון לזעזע אותו "ייאלה, תתפוס את עצמך בידיים, תעשה משהו" גם הוא עצמו חי בתחושה כי משהו צריך להשתנות אך הוא יחפש פתרונות קלים והרבה פעמים יקווה כי הסביבה תשתנה או תניע אותו לשינוי. פעמים רבות יחכה למישהו או משהו שיגאל אותו ויוביל אותו אל השינוי.


יד בשרנית נוקשה
כאשר בעל כף היד הבשרנית והנוקשה חווה צורך לשנות משהו במציאות חייו הוא יתנגד למציאות בכל תוקף, יילחם ויהיה דרוך ואמיץ. אך פעמים רבות השינוי הפנימי הנדרש הוא דווקא בנוגע לאותן תכונות – לדעת לשחרר, לא לשלוט ולהסכים לפגוש את עצמו מבפנים, מאחורי שריון המלחמה.
בעל כף היד הנוקשה ייטה לקחת על עצמו החלטות ואף לבצע, הוא יודע להתמרד! לכאורה יוכל לבצע שינויים עמוקים, אך למעשה יהיו אלו שינויים חיצוניים הדורשים את הכוח והתעוזה. כאשר מציאות חייו מבקשת ממנו שינויים אחרים כמו לפגוש את עצמו, את הרכות, או האינטימיות הוא יחפש את הדרך המהירה ביותר – החוצה. 
 
יד רזה וגרמית 
אצל בעל כף היד הגרמית אמנם יש שבריריות וחולשה מסויימת אך מאידך גם יכולת שליטה עצמית מתוך מחשבה ונתק מהרגשות ומהחולשות. לכן בשביל לבחון את יכולתם ליצירת שינוי, התמדה ותעוזה נצטרך לבדוק קריטריונים נוספים: יד גרמית שתראה חלשה ולא יציבה והאצבעות מתכופפות תצביע על תלות וחולשה והדברים שנכתבו בהקשר לבעל כף היד המלבנית המאורכת נכונים גם כאן.
כאשר היד תראה מוחזקת ומתוחה (בדרך כלל תטה ליד "מהודקת") יהיה לאדם זה הכוח לגבור על חולשותיו ולפעול בעוצמה ואומץ. גם אם הדבר יהיה כרוך במאמץ רב יעמוד במילותיו – בעיקר עם מדובר בשינוי שיועיל לסובבים אותו.
 
הבורות, אמר הבודהה, היא מקור הסבל. אאחל לכול סוגי האנשים שיוכלו לעשות את השינויים הדרושים מתוך הבנת עצמם ומתוך מודעות כך שיוכלו לבנות את התהליך ולא ליפול לאותם הבורות פעם אחר פעם. שנה טובה.

 

 
מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים