חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> יוגה צחוק - שחר יניב >> ליצנות רפואית
 

 ליצנות רפואית-  התרופה הפלאית

שלום חבריי היקרים באשר אתם. שמח על שנוצרה לי ההזדמנות הנפלאה לחשוף אתכם אל העולם הנפלא של הליצנות הרפואית ותרומתו בתהליך הריפוי של ילדים ובוגרים במסגרת שהותם בבית החולים.
 
שחר יניב- רקע אישי
 
שמי שחר יניב, , נשוי ואב לשלושה בנים, ליצן רפואי מוסמך מטעם ארגון "שמחת הלב" ומנחה סדנאות יוגה צחוק מוסמך מטעם ביה"ס הבינלאומי לצחוק של ד"ר קטריה מדן.
 
הילדות האישית שלי היא חלק בלתי נפרד מעיסוקי הנוכחי- 
כילד להורים גרושים, שגדל בבית בו שררה אווירה של מרירות ותסכול מתמשך, מצאתי לי את הדרך להפיק את שמחת החיים והצחוק גם בתוך רגעי המשבר. אך רגעי השמחה לא היו רבים ולא מילאו את עולם הילדות שלי ברוח השטות והצחוק שאמורים לאפיין את גיל הילדות.
גדלתי כילד מופנם ועצוב בסביבה רגשית טעונה ומורכבת, באווירה פסימית מתמשכת. כיום אני מבין שמצב מתמשך זה, דווקא הוא, זה שהביא להסבה המקצועית שעשיתי בבוא הזמן בחיי הבוגרים- צעד אשר הביא אותי לחיות חיים של נתינה והפצת שמחת חיים סביבי.
אני מאמין בכל ליבי כי בכל אחד קיים הליצן הפנימי שלו שמחכה לפרוץ ולתת את האהבה, האמפתיה והחום שבו לאחרים שכל כך זקוקים ויידעו לקבל ולתת בחזרה באהבה.
 
 ההסבה המקצועית לליצנות רפואית
 
בתחילת חיי הבוגרים, לאחר שחרורי מצה"ל, עסקתי במשך שנים רבות בתחום מערכות המידע אשר סיפק לי מצד אחד נוחות ובטחון להם הייתי זקוק, ומצד שני את האינטראקציה הבינאישית אשר לימים גיליתי כי היא הערך המוסף שלי.
מילד מופנם ועצוב, למדתי להיפתח אל העולם, לקחת דברים בפרופורציות וליהנות מהכאן ועכשיו.
במשך השנים הרגשתי כי יש בי משהו אחר לתת וכי אני לא נמצא במקום שמאפשר לי את הנתינה הזו.
לאחר 13 שנים כשכיר בתחום מערכות המידע הגיע הרגע לעשות את השינוי. אחרי חיזוקים רבים שקיבלתי מהסביבה, ובזכות התמיכה המשפחתית לה זכיתי מרעייתי האהובה, ביצעתי את השינוי המיוחל ויצאתי לדרך מופלאה במסגרתה הכשרתי את עצמי כליצן רפואי בבית החולים איכילוב וכמנחה סדנאות יוגה צחוק מטעם ביה"ס הבינלאומי לצחוק של ד"ר קטריה מדן.
 
 ליצנות הרפואית
 
תחום הליצנות הרפואית הוא תחום מרתק, מאתגר ומספק.
במסגרת ההסבה המקצועית שעשיתי לעולם הליצנות הרפואית, גיליתי כי ככל שאתה נותן יותר, אתה מתחזק יותר.
בעולם הליצנות הרפואית מצאתי את הבמה ההולמת לנתינה, לאמפתיה ולחום אותם ביקשתי להעניק כאשר יצאתי לדרך זו.
 
כיום אני מתנדב באופן קבוע במחלקת הילדים בבית החולים הממשלתי בנהריה.
 
האווירה בבית החולים, מטבעה,  אינה אווירה אופטימית ונעימה, ותחום הליצנות הרפואית בא לשפר אווירה זו ולהביא שמחה, אנרגיה חיובית וצחוק לתוך כותלי בית החולים.
 
לליצן הרפואי יש תפקיד חשוב ומשמעותי כמי שבא לתווך ולגשר בין המציאות הלא פשוטה בה נמצאים הילד/ המבוגר ומשפחתו, לבין העולם האחר של השמחה, החיוך האופטימיות והאושר.
מחקרים הוכיחו באופן מדעי שכאשר מצב הרוח מרומם, כאשר צוחקים, מחייכים ומאושרים, תהליך ההבראה נהיה יותר קל, יותר מהיר ומן הסתם גם יותר שמח לכל הצדדים.
כאשר אנחנו צוחקים, מוחנו מפריש כימיקלים "שמחים" כדוגמת האנדרופינים שהינם משכך הכאבים הטבעי של הגוף וסרוטונין האחראי על איזון מצבי הרוח בגופנו.
 
כאשר אני מגיע לבית החולים בדמות הליצן עם האף האדום ונכנס בתרועת חצוצרה לחדר בו ישנה אווירה לא תמיד שמחה, אני מרגיש את השינוי באופן מיידי - אצל הילדים וגם אצל המשפחה התומכת.
החיבור אל הילדים והמשפחות הוא מיידי ופועל כקסם. האווירה הנוצרת עם היכנסי לחדר משנה באופן מיידי את האנרגיות בחדר ומכניסה תחושות חדשות של רעננות, שמחה ואופטימיות.
במסגרת עיסוקי כליצן רפואי פיתחתי את היכולת לגשת לכל ילד וילד בצורה המתאימה לו ובדרך שתאפשר את הפתיחות ושיתוף הפעולה. כל ילד הוא עולם ומלואו והרגישות היא האלמנט הכי משמעותי בעולם זה ובעיקר במצבים הרגישים שנוצרים במגרת הטיפול בבית החולים.
כליצן רפואי אני משתמש בטכניקות שונות של משחק, פנטומימה, משחקי מילים, שימוש באביזרים ובמימיקת משחק משעשעת ועוד.
פיתחתי את היכולת ליצור אינטראקציה מהירה וממוקדת ואני חש כי המגע עם המטפלים ובני משפחותיהם מחולל פלאים ומותיר רושם רב ואנרגיה חיובית גם לאחר צאתי מהחדר.
מהמשובים שאני מקבל, אני מבין כי החוויה נותרת אצל המטופל ומשפחתו זמן רב לאחר המפגש בינינו - המשפחות והילדים ממשיכים להיזכר ולצחוק גם זמן רב לאחר החוויה.  
כאמור, ישנו חיזוק מדעי מוכח להשפעה שיש לצחוק על תהליך הריפוי וזה כשלעצמו מוכיח עד כמה חשוב ומשמעותי הוא תפקידו של הליצן הרפואי.
 
סוף דבר
 
מקווה שחשיפתכם לפועלי ולחשיבות שבנתינה לזולת, תגרום לכם להרהר
בכדאיות וביכולת האדירה של כל אחד ואחת מכן לתת ולו במעט לזולת.
בטוחני שעולמנו ייראה טוב יותר ופחות עוין בכל המישורים, אם כל אחד ואחת יידעו לתת מעצמם ומטוב ליבם לאחר.
 
אני שלם ומאושר על השינוי שעשיתי בחיי ומודה שוב לרעייתי שבזכותה הגעתי למקום בו אני נמצא היום.
מימשתי את יכולתי להעניק ולתת חום, אמפתיה, מילה טובה ועזרה לזולת בדמות הליצן הרפואי שהוא חלק ממני ונמצא בכל אחד ואחת מאיתנו – רק צריך למצוא אותו.
 
בעיסוקי הנוסף אני מנחה סדנאות יוגה צחוק ואף מקיים אימוני צחוק אישיים
בטכניקת היוגה צחוק.
מניסיוני האישי אני מאמין אמונה שלמה כי אם נדע לחייך ולצחוק גם בלי סיבה (על כך מבוססת שיטת היוגה צחוק), נדע להעצים את שמחת החיים הפנימית שלנו, ולתעל אותה לדברים חיוביים רבים ובעיקר להתמודדות היומיומית עם מצבי לחץ ומתח, העצמת הביטחון האישי וההערכה העצמית והחוזק הפנימי שלנו.
תרגול צחוק קבוע והעצמת שמחת החיים מביאים לשינויים מרחיקי לכת בכל תחומי החיים.
 
מזמין אתכם לבקר באתר שלי:
ולהתחיל לחייך........... J
 
שלכם,
שחר יניב
מנחה סדנאות יוגה צחוק וליצן רפואי מוסמך
 
 
 
 
מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים