חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> הפינה של גילה >> רפואה יהודית >> כוחה של תפילה
 

 

 כוחה של תפילה.

 
מוהרא"ש נ"י אמר " שאדם צריך תמיד לזכר אשר רפואתו תלויה רק בידו יתברך, אשר הוא בורא רפואות, ולכן צריכים תמיד לבקש מהקדוש ברוך הוא ביום בלילה, שיהיה בריא ושלם, ורק זה יעזור לו, כי מה שתפילה פועלת שום דבר בעולם אינו פועל " ( אמרי מוהרא"ש חלק ב סימן תתעח).
 
בעברית המילה תפילה נגזרת מהשורש פ.ל.ל שמשמעותו לקוות ולייחל. על פי האמונה הדתית בכוחה של תפילה לשנות את מצבו וגורלו של האדם לטובה. כפי שנאמר בתפילה בראש השנה " תשובה, תפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזרה" .
 
מחקרים רבים שנערכו ע"י חוקרים ידועי שם כגון : ד"ר לארי דוסי מדלאס ארה"ב, ד"ר אליזבט טארג מקליפורניה, ד"ר וולאס סמפסון מאוניברסיטת סטנפורד, ד"ר הרברט בנסון בי"ס לרפואה באוניברסיטת הרואד, ד"ר קרל יונג. גילו בידאות שאותם חולים שנהגו להתפלל או התפללו בעבורם החלימו מהר יותר ונזקקו לפחות טיפול רפואי.
מחקר שהתפרסם בבטאון האמריקאי במאי-יוני 1990 : 393 חולים שהגיעו ליחידת הלב בבית חולים הכללי של סן פרנסיסקו חולקו לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה הייתה קבוצה שלא התפללו עבורה כלל. והקבוצה השניה הייתה קבוצה שהתפללו לשלום חבריה. המחקר נערך לפי קריטריונים הנוקשים ביתור במחקר הרפואי, כלומר ההפניה הייתה שרירותית ושום גורם כולל החולים, האחיות או הרופאים לא ידעו לאיזה קבוצה הופנה כל חולה. ד"ר בירד שערך את המחקר גייס אנשים שיתפללו עבור החולים בקבוצה השניה, בור כל חולה היו בין 5-7 אנשים שהתפללו עבורו.
התוצאות היו מדהימות : החולים שהתפללו עבורם נזקקו להרבה פחות אנטיביוטיקה ( 6 לעומת 16 ), נזקקו פחות להכנסת צינור אויר ( 0 לעומת 12 ) ופחות אנשים בקבוצה זו מתו.
 
מחקרים אפידמיולוגיים של מחלות כרוניות כגון : סרטן, יתר לחץ דם. נמצא ששיעור התחלואה נמוך יותר בקרב אנשים אדוקים בדתם המרבים לבקר בבתי תפילה. נמצא שיש קשר בין ביקור שבועי בבית תפילה ומחויבות דתית לבין שיעורים נמוכים יותר של מחלות לב, שחמת, לחץ דם נמוך.
 
במלחמת המפרץ (ינואר 1991 ) שרר בישראל פחד מאיומיו של סאדם חוסיין שישלח טילים לעבר ישראל . הרבנים בארץ קראו לעם ישראל להתפלל . נערכו בארץ במקומות רבים תפילות מיוחדות וקריאת תהילים ( הסטיקר המפורסם " תהילים נגד טילים "). חמרות שנפגעו בישראל 10,992 דירות היה הרוג אחד בלבד. למרות שהתושבים שהו בבתיהם ולא במקלטים.
לפי האמונה היהודית ישנה השגחה פרטית וישנו חשבון השגחה מדוקדק, כל מעשי הקב"ה מחושבים בדיוק מוחלט. אדם עלול לחשוב שהוא חולה כי "מגיע "לו, ששום דבר לא יעזור וזהו רצון הקב"ה. נשאלת השאלה מה מועילה התפילה?
אמרו חכמינו הקדושים ( ברכות י) " בשעה שבא ישעיהו הנביא אל חזקיה המלך ואמר לו צו אל ביתך כי מות תמות. והשיב לו כלך וצא כי אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל יתייאש עצמו מן הרחמים, וכן היה , שהפך פניו אל הקיר ובכה לפניו יתברך והוסיף לו הקב"ה הרבה שנים. "
ע"י תפילה ורחמים ותחנונים יכולים להפוך הכל לטובה.
 
כוחה של התפילה מתוך מאמרי רבי נחמן מברסלב על:
מתוך הספר "עלי מרפא".
מכתב רמ"ב -
" הקב"ה מבקש את תפילתנו ולכן קורים כל הדברים האלה. הכל בא כדי להזכיר לנו להתפלל לפניו ואז תוך כדי תפילה על עניין אחד נתפלל למען צרכינו – שלנו גם כן ובעיקר תקרב אל הקב"ה. זהו יסוד הכל – ומה שקורה לאדם אינו אלא רמז להזכיר לו את הדבר. הקב"ה ישועתנו ותקוותנו שהכל יבוא בקרוב על תיקונו; שהכל יהיה לטובה, בעזרתו".
מכתב רל"ט -
" האדם חייב להרגיל את עצמו לומר : כל דעביד רחמנא לטב עביד ( כל מה שהקב"ה עושה – הכל לטובה). עלינו להקפיד במיוחד על כל הכתוב בכתביו הקדושים של הרבי ש" חייב האדם לדעת שכל הקורה לו לטובתו הוא" מי שמתרגל גישה כזו טועם טעם של העולם הבא ( ליקוטי מוהר"ן חא,ד) אדם החושב מחשבות אלה יכול לגייס את כוחותיו הפנימיים ולהתפלל על הכל. יש לומר לפני הקב"ה " ריבון העולמים ! אני מקבל ללא הרהור שכוונתך טובה ומלאת רחמים. אולם לנו חסר הכוח לקבל רחמים מעין אלה ! אנו צריכים שתעביר את רחמיך אלינו ( זאת אומרת שתתן לנו רק את מה שביכולתנו להבין כרחמים ).
מכתב צ"ט -
" הודה על שעבר, שהרי הקב"ה העניק לך חסד כה רב, ובקש על העתיד, שיעניק לך כל חסד. בקש ממנו להושיעך מכל סבל – פיזי, רוחני,וכספי – ושתזכה להכיר בחסדים ובנפלאות שהוא עושה למעננו בכל יום ויום."
מכתב פ"ח -
"האמת היא שאין דבר בעולם הזה שהוא מעבר לתקווה. אפילו – חס וחלילה – נגזרה גזירה כבדה נגד אדם, בכל זאת, בעזרת תפילות רבות ומעשים טובים והסירוב להיכנע, יכול הוא לעורר את רחמי הקב"ה כדי לבצע תפנית מושלמת במצבו "
 
 
 
ספר העיקרים מסביר : " שתועיל התפילה או כשרון המעשה אל שיוכן המתפלל לקבל שפע הטוב, או לבטל ממנו הרע הנגזר עליו להיותו משתנה ממדרגת הרוע שהיה בה.... ואין להקשות ולומר איך ישתנה רצון הקב"ה יתברך ע"י התפילה, שכך היה רצון הקב"ה יתברך מתחלה שתקיים הגזרה בהיותו באותה מדרגה, ואותה הכנה. ואם תשתנה ההכנה תשתנה הגזרה ".
כלומר תפקיד התפילה לשנות את האדם ולא את רצון הקב"ה. וכשהאדם השתנה ממילא ראויות לו וכדאיות עבורו גזרות אחרות ושינוי זה מתרחש ע"י התפילה.
מטרת התפילה היא לשנות את הרגשת המבקש, ולהגדיל את דרגת הביטחון בקב"ה. שינוי כזה מתקן את הנפש בלי צורך ביסורים שנגזרו עליו אלא ע"י תפילה.
התפילה משלימה את חשבון ההשגחה - הקב"ה נעתר לה כי האדם השתנה לטובה.
התפילה אינה מיועדת רק לקב"ה מטרתה לשנות את הכרת האדם בבורא ובכך מתחזקת הכרתו בבוראו והאדם מתעלה למצב בו מגיעה לו הרבה יותר סיעתא דשמיא.
עיקר התפילה היא לגרום לאדם הכרה שהוא תלוי ברצון הקב"ה. התפילה באה להשפיע על המתפלל ולחזק את הכרתו בגדלות הבורא ובתלותנו בו.
לפעמים סיבת הגזרה היא שאדם יתפלל ולא התפילה עצמה כדי לצאת מהצרה. " מפני מה היו אבותינו עקורים? מפני שהקב"ה מתאוה לתפילתן של צדיקים " ( יבמות סד).
כל מילה בתפילה פועלת השפעות גדולות בכל העולמות . בתפילה האדם נהיה כביכול שותף לקב"ה ביצירת העולמות. כפי שנאמר " נתתי דברי פיך לנטוע שמים וליסוד ארץ " ( ירמיהו נא, טז ).

 

מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים