חפש  

הבית של שוש ויוסי  |  
מכשיר מונע נחירות  |  יוסי ספוזניק - טכנאי שיניים  |  לייב מורגנטוי  |  
דף הבית >> מעבדת שיניים ניב >> הכל על תותבות
 
גם לתותבות יש שיניים
מאת יוסי ספוז'ניק – טכנאי שיניים אומן


מתי משתמשים בתותבות
- תותבות נשלפות הן משנן מלאכותי שמטרתן להשלים חוסר של שיניים בפה. חוסר שיניים מפריע לאדם גם מבחינה אסטטית וגם פונקציונאלית, השיניים התותבות מחליפות את המשנן החסר, משוות לאדם מראה טבעי, מאפשרות לעיסת מזון ודיבור באופן ברור.
תהליך עשית תותבות מתחיל אצל רופא השיניים שלכם. לוקחים מטבעים ראשוניים כדי ליצור כפות אישיות לכל מטופל. כף אישית טובה היא הצעד הראשון להצלחת התותבות. השלב השני הוא חשוב ביותר, קביעת יחסים תוך קשתיים ובין קשתיים ובחירת שיניים בהתאם, מבחינת גודל צורה וצבע.
בחירות השיניים לתותבות - מבחינה אסטטית, יש חשיבות רבה לבחירת השיניים לתותבות. על השיניים להיות בצבע ובצורה שתואמת את מבנה הפנים של המטופל, צורתן של השיניים נבחרת על ידי רופא השיניים לפי מבנה הפנים. יש פנים עגולות מאורכות, משולשות וכ'. יצרני השיניים התותבות, מכל החברות, מייצרים שיניים לכל מבנה של פנים. את בחירת השיניים מבצע רופא השיניים באמצעות קטלוג של החברה, המייצרת את השיניים. גם צבע השיניים התותבות מיוצר במגוון גדול מאד של אפשרויות. רוב השיניים התותבות בנויות משלוש שכבות לפחות של אקריל, שנותנות אשליה של עומק ושקיפות, כדי לחקות משנן טבעי. יש חברות יקרות יותר, שבונות שיניים במגוון גדול של צבעים טבעיים בכל שן כדי להיראות שיניים של אדם מבוגר, ואפילו אפקטים של סדקים בשיניים, כדי לשוות לאדם מראה טבעי, ככל הניתן.
רוב השיניים שנמצאות בשימוש בארץ מיוצרות מאקריל, שנישחק במשך הזמן במידה זו או אחרת. השיניים היקרות יותר מיוצרות מקומפוזיט, הן חזקות יותר ומקדם השחיקה שלהם דומה יותר לשחיקה של שיניים טבעיות. לכל אחד מסוגי השיניים יש יתרונות וחסרונות ובדרך כלל יש להתייעץ עם רופא שיניים המטפל לגבי ההשלכות, היתרונות והחסרונות של כל סוג שיניים שעומד לבחירה. 
סוגי תובות  
ת"שתותבות שלמות – תותבות שלמות מורכבות לאנשים חסרי שיניים לחלוטין. עם משנן תותבות שלמות ניתן לתפקד לא רע, למי שהתרגל לכך. הן זולות יחסית לפתרון של שתלים על פה שלם. אין ויכוח ששיניים טבעיות נמצאות בעדיפות עליונה, אבל אם המצב הנתון הוא חוסר שיניים שיקום על גבי שתלים נוח יותר ונותן הרגשה של שיניים טבעיות.
תותבות שלמות נאחזות על הרכסים בלבד, לכן יש חשיבות רבה למבנה הרכס שנותר בפה אחרי העקירות. ככל שהשיניים נשמרו לאורך זמן רב יותר, הרכסים איכותיים יותר והשיקום מוצלח יותר. אגב, אחרי עקירות טריות מספקים ללקוח תותבת מיידית ורק לאחר חצי שנה לפחות, כשהרכס התאחה בצורה אופטימאלית ניגשים לביצוע זוג תותבות שלמות. 
ת"ש על גבי שתלים -   זו תותבת שנתמכת ע"י שתלים וטובה למקרים בהם אין רכס איכותי שיהווה גורם טוב שיחזיק את התותבת. הפתרון הזה טוב לכל מי שמתאים מבחינה רפואית לשתלים וידו משגת לשלם עליהם.
תח"ל – תותבת חלקית להוצאה (נשלפת) – כיום מבצעים פחות תותבות חלקיות כיוון שיש פתרונות שיקומיים כמו כתרים על גבי שתלים, שילוב של שתלים ותותבות חלקיות, קבועות מוברגות או מודבקות שיכולים להשלים את המשנן החסר. בכל זאת לא כל אחד רוצה שתלים, גם מבחינת חשש מניתוח וגם מפני שידו לא משגת לשלם עבור שיקום מסוג זה. תותבת חלקית נשלפת מהוות תחליף סביר למשנן טבעי  ומתרגלים אליה בקלות, יחסית לתותבות שלמות.
גם לתותבות חלקיות יש המון אופציות. הכי פשוטה זו תותבת נשלפת מאקריל רגיל. התח"ל מאקריל נותן פתרון שיקומי טוב ובדרך כלל הוא מאחז על שיניים קיימות בפה בעזרת ווים פשוטים מחוט קפיצי 8 מ"מ. הבסיס של תח"ל מסוג זה הוא פלטה מאקריל עליה מורכות השיניים התותבות.
סקלט – הוא פתרון עדין וחזק יותר מתח"ל רגיל לחוסר שיניים חלקי. הבסיס שלו הוא שלד מתכת עדין וחזק שמורגש פחות בפה. הגשרון של הסקלט על החיך הוא דק מאד ועדין. גם לתח"ל רגיל וגם לסקלט יש ווי מתכת על השיניים המאחזות. בתוספת מחיר לא מבוטלת ניתן להוסיף לסקלט רגיל גם ווים של וולפלסט. (וולפסט הוא ניילון גמיש לתותבות)
תותבת גמישה – למי שלא רוצה שיראו לו   מתכת כשהוא מחייך, או פותח את הפה, קיימת אפשרות של תח"ל מוולפלסט, שהוא סוג של ניילון ומיוצר בהזרקה ולא בפולימריזציה כמו אקריל רגיל. תותבת וולפלסט היא תותבת גמישה והיתרון שלה הוא באסטטיקה. כיוון שהווים שמחזיקים את התותבת על השיניים המאחזות עשויים בצבע ורוד של חניכיים ולא נראים מבחוץ. מי שמתרגל לתותבת מסוג זה נהנה ממנה מאד. ( יש אופציה של שילוב וולפלסט עם סקלט)
תח"ל על גבי שתלים – לתותבת חלקית על גבי שתלים יש מספר יתרונות: אין ווים בכלל, התותבת מחוברת לשתלים על ידי חיבורים מדויקים שונים האוחזים את התח"ל בצורה יציבה מאד. גם תח"ל על גבי שתלים ניתנת להורדה מהפה. היגיינת פה ושמירה על תחזוקת התח"ל, חשובים מאד להצלחת השיקום..
תשמרו את המאמר ותשלפו אותו במקרה הצורך.
ניתן לשלוח אלי שאלות בנושא שיקום פה.
יוסי ספוזניק – טכנאי שיניים אומן - מעבדת שיניים ניב – נהרייה 0505366176.
מונה:

תאריך ושעה
  
התחברות לחברים

עבודה בחו"ל

כל הזכויות באתר שמורות ליוסי ספוזניק   0505366176   קרא את תקנון האתר    izen@netvision.net.il

לייבסיטי - בניית אתרים